Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 14

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu cieszy się sporą popularnością czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem prezentujemy, dzięki uprzejmości przyjaciela portalu Zdzisława Kłobucha, zdjęcia z archiwum Adama Wyroby.

W tym odcinku przeniesiemy się w lata sześćdziesiąte XX-wieku. Zwiedzimy Plac Bohaterów Getta. Zobaczymy jak wyglądała budowa  budynku spółdzielczego (rok 1963 bądź 1964) w którym w dzisiejszych czasach znajduje się m.in. szewc, zegarmistrz czy drogeria Rossmann.

Nie zabraknie też wadowickiego rynku, który nosił wtedy nazwę Placu Armii Czerwonej. Na jego południowo-zachodniej części znajdowała się do lat siedemdziesiątych stacja paliw. Zobaczymy też cuda motoryzacyjne: autobus PKS SAN oraz Syrenę 103.

Przeniesiemy się też kilkaset metrów na zachód, pod wadowicki Zakład Karny i zobaczymy w miejscu gdzie współcześnie znajduje się parking dla autokarów, pasącego się... konia.

Na koniec odwiedzimy południową część naszego miasta: ulicę Zegadłowicza w okolicach dzisiejszego osiedla Pod Skarpą. Zobaczymy nieistniejące już domy i drogę na Niwy.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjecie: archiwum Adama Wyroby, dzięki uprzejmości Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 kopytko 2014-09-28 16:51
Koń kojarzy mi się z kopytkiem. Koledzy IFI ze szkoły powinni wiedzieć o co chodzi.
Cytować
+6 #2 Pani domu 2014-09-28 16:53
Ze zdjęć to to przypominam sobie z wczoraj panią piekącą placek. Też była stara.
Cytować
+13 #3 dert 2014-09-28 16:56
ale ładne ...
Cytować
+4 #4 Magda G. 2014-09-28 16:56
Bardzo to wszystko ciekawe ale co kogo interesuje jak było kiedyś? Dzisiaj liczą się tylko słodkie focie z kuchni dla ocieplenia wizerunku

http://i59.tinypic.com/2qkjmrr.jpg
Cytować
+11 #5 Stanisław Kliś 2014-09-28 18:04
Witajcie.
Ten koń to na bank był p.Dziedzica (stajnie były przed sądem w miejscu obecnego nowego budynku) i pasie się po drugiej stronie ścieżki !! obecnie część za nowym murem (gdzie zbudowano zakład produkcyjny dla więźniów bodaj w początkach lat 70).Nowy mur biegnie dokładnie po tej ścieżce od kasztana na Słowackiego do Trybunalskiej.
Parking jest na części gdzie było boisko.W wakacje goniło tam od 30 do 50 "chłopa" no i Hanka z nami.
Miłego Wieczoru tyż Staszek.
Cytować
+4 #6 Jacek11 2014-09-28 19:35
Jak Hanka to na bank Wróbel mieszkała na Trybunalskiej
Cytować
+7 #7 Pytaczka 2014-09-28 22:06
Pamiętacie "klub pod kajdanami"? Powstał od strony Trybunalskiej w ZK.
Cytować
+9 #8 bababara 2014-09-28 22:34
...a tę piękną kostkę na fot 4 i 5 którą z asfaltem i ziemia wywieziono podczas remontu widzicie!!! a teraz mamy piękne kocie łby.....
Cytować
+4 #9 Avro Lancaster 2014-09-29 10:56
Zdjęcia pokazują jedynie powojenną komunistyczną mizerie naszego miasta .Nie zachwyca mnie nawet kostka brukowa w "sąsiedztwie" stacji benzynowej usytuowanej na głównym rynku,stanowiąc ej poważne zagrożenie pożarowe dla mieszkańców.Sta nisławie- jeżeli chodzi o tego konia,zdjęcie nr.6 to nie był to koń szanownego pana Dziedzica a pana Kowalczyka i ten fakt może potwierdzić pan Sobczyński, kiedyś piłkarz reprezentacji Polski,który swoje szlify piłkarskie zdobywał na przydomowym boisku przy murze kryminału na którym to boisku wypasał się ten wspaniały koń ze zdjęcia,koń który wprawdzie nie mówił ale często przeganiał piłkarzy,kiedy miał ochotę na trawę boiskową .Tak ogólnie to kawał ciekawej historii na tych zdjęciach.
Cytować
+7 #10 Nemeczek 2014-09-29 12:11
W tym miejscu gdzie pasie się "Kasztan",robio no kopce z ziemniakami na zimę.
Cytować
0 #11 Stanisław Kliś 2014-09-29 13:10
Witajcie.
@#9 Avro Lancaster:
O konia nie będę się spierał już wzrokowo nie rozróżniam onych (bywszy dawno temu).
@#6 Jacek11: niestety nie ten rocznik.
A aa w kamienicy na Trybunalskiej obok Kryminału mieszkała Szacowna Ciocia Lola (Wadowiczanie wiedzą kto zacz był).
Miłego Dnia tyż Staszek.
Cytować
+3 #12 Avro Lancaster 2014-09-29 15:26
Fakt,kopce z ziemniakami były,ciocia Lola też była i Bambus też był,kto go pamięta-pytanie za sto punktów.??
Cytować
+3 #13 Zbyszek Jurczak 2014-09-29 16:21
Na zdjęciu pierwszym, w tych zabójczych spodenkach, ja w wieku 12 lat, więc to rok 1959-1960. Siedzimy na moim podwórku, tyłem słynny wtedy Marian "Dudek" Zembaty spod piątki i jego pies. Pozostali dwaj do rozszyfrowania. Plac po gettcie był terenem zabaw, boiskiem, parkingiem dla nielicznych aut, w tym ciężarowego, poniemieckiego na holtzgaz. Tu było targowisko rolne a na dole, gdzie teraz Rossman stały długie, zadaszone ławy na handel mięsem. Wcześniej po prostu sprzedawano z przykrytego prześcieradłem konnego wozu.
Cytować
+3 #14 Zbyszek Jurczak 2014-09-29 16:31
Co do konia to nie Kowalczyka a Kołodziejczyka. Miał stajnie na zapleczu domu Zapałowiczów (wtedy była tam szkoła zawodowa). Czyj to koń, nie wiadomo. Mógł być Dziedzica, Barcika, Kołodziejczyka albo spod siódemki ( u Sionków) bo tam też była stajnia.
Cytować
+8 #15 Jacek11 2014-09-29 17:05
Jak powstawała stacja benzynowa na rynku to Wadowice kończyły się na ul Słowackiego,na mostku na Choczence,boisk u Skawy a za koszarami na ob.Lwowskiej już rosło zboże i ziemniaki tak samo na ob os XX lecia ,takie to było miasto, acha jeszcze 2 taksówki p.Piotrowskiego i p. Filka
Cytować
+6 #16 dert 2014-09-29 23:10
Brat Zdzisława lekarz Włodzimierz Piotrowski zapylał komarkiem na na pedała w lecie ,zimie do chorych .
Cytować
+1 #17 Stanisław Kliś 2014-09-30 00:56
Witajcie.
@ Zbyszku fakt mnię przypomniałeś koń to p.Kołodziejczyk a,gdyż p.Dziedzic miła jakoby "chudszego".
Ale zazwyczaj w czwartek wsadzali na Zaolziu na wóz tegoż Pana (a miał ze 2 metry wzrostu) i sam koń szedł do stajni na Mickiewicza.
Na Słowackiego 7 (U Sionków) w bocznym budynku mieszkał Czesiek i Jego Brat zwani C......,a kozy pasły się obok boiska.Obecnie jeden z nich mieszka na Zbywaczówce.
@#12 Avro Lancaster: Ciźby Bambus mieszkał na Mickiewicza 3 ?
@#16 dert:p.Włodzimi erz miał też duuuużą kolekcję świątków,Wowry też.
Miłego Poranka tyż Staszek.
Cytować
+6 #18 Avro Lankaster 2014-09-30 09:51
Tak Pan Zbyszek Jurczak jeżeli chodzi o sprawy historyczne jak zwykle się nie myli,piłkarzy z boiska przeganiał koń Pana Kołodziejczyka a nie Pana Kowalczyka,bo Pan Kowalczyk nie hodował koni,jeżeli chodzi o stajnie w budynku Państwa Sionków i Młodzianowskich ,to na mur mieszkały tam kozy,natomiast facet który miał ksywe Bambus -,Staszku to sąsiad Ciotki Loli a rodzony brat Stanisławy obecnie Radnej Wodyńskiej,miło śniczki kotów.
Cytować
+4 #19 Jacek11 2014-09-30 17:31
Bambo był 2 lata temu u mnie wspominaliśmy lata szkolne
Cytować
+5 #20 Stanisław Kliś 2014-10-01 08:01
Witajcie.
@#18 Avro Lankaster: Ciut "dawniejsze" roczniki niż ego i nie fraternizowały się z pomniejszymi na Polanie.Zresztą Bambus miał normalny rower,a na całej Słowackiego był w onym czasie jeden dziecięcy "Bambino".
Zresztą w-ce przew.RM zostało to do dzisiaj,a nawet się znacznie pogłębiło.
A aa u p.Sionkowej w przybudówce mieszkały kozy i Capki.
Miłego Dnia tyż Staszek.
P.S.A pamiętasz jazdę na sankach od Karmelu,Słowack iego,w poprzek Mickiewicza i koniec nad Choczenką ?
Cytować
+5 #21 Jacek11 2014-10-01 14:16
Myśmy jeździli jeszcze przez pl.Kościuszki czasem nawet pod pocztę ,ale tylko wieczorem,a ślizgawkę na ob. ul.Edmunda Wojtyły! ktoś pamięta?
Cytować
+4 #22 Stanisław Kliś 2014-10-01 16:52
Witajcie.
Szukałem wew pamięci ul.Edmunda Wojtyły no i dobrze co jest interneta.Toż to ul.Wesoła bywszy i tam Cyganiątka na gołych 4 literach zjeżdżały zimą i wszystkie widzę obecnie w Wadowicach zdrowe są.Mieszkali ono w przybudówkach,g dzie obecnie słynny parking z restauracją.
Miłego etc.etc.
P.S."Dawność" nie radość,ale "Wesołe jest życie ..." i użycie.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.