Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 7

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" cieszy się sporą popularnością naszych czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwinicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysłyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem po raz kolejny prezentujemy zdjęcia pochodzące ze zbiorów zaprzyjaźnionego z nami pana Zdzisława Kłobucha.

W dzisiejszym odcinku przenosimy się w lata 80-te XX wieku. Wycieczkę rozpoczniemy od ulicy Wojska Polskiego, gdzie zobaczymy budynek pogotowia i straży pożarnej. Później udamy się na południe i zaglądniemy do sklepu meblowego. Dziś w tym budynku znajduje się market Tesco.

Idąc dalej na południe trafimy na dworzec PKS, czyli plac Kościuszki, gdzie zobaczymy przebudowę jednej z kamienic. Potem udamy się ulicą Spadzistą, obejrzeć budynek, w którym obecnie znajduje się sklep z rowerami. 

Zejdziemy dalej i trafimy na ulicę Poprzeczną. Stacjonowały tu budy z fliperami i karuzele, obecnie jest tu apteka i sklepy. Idąc dalej trafimy na cmentarz, którego brama obecnie nieco się różni. Na koniec trafimy na ulicę Błonie, pod stadion Skawy. Po lewej zobaczymy to, po czym w dzisiejszych czasach nie ma prawie śladu: nasyp toru linii kolejowej nr 103 Wadowice-Sucha Beskidzka. Tak tak: wtedy jeździły tędy jeszcze pociągi z całej Polski! Dziś coraz mniej rzeczy o tym przypomina: teren splantowano, most nad Dąbrówką rozebrano, po kolei pozostały jedynie resztki przepustów i kilka słupów telegraficznych.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: zbiory Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+25 #1 Ewa 2014-03-16 13:03
He, w tym meblowym kupowałam razem z mężem meble. Świetne foty!
Cytować
+25 #2 Kempy 2014-03-16 13:15
Na zdjęciu ul. Poprzecznej, to po prawej to buda z automatami? ;)
Cytować
+25 #3 Miłośnik magistratu 2014-03-16 13:25
O ile dobrze pamiętam to meblowy początkowo był zaadaptowany do potrzeb Savii (z takim szklanym "akwarium" jako wejście od strony osiedla [przy latarni]), a następnie podczas rozbudowy całkowicie zastąpiła go nowa hala w obecnym kształcie. Pierwotnie Savia znajdowała się w WADOMIE na parterze. Pracowała tam taka jedna kasjerka, która liczyła na kasie, klepiąc w klawiaturę, szybciej niż wszystkie te dzisiejsze samoobsługowe kasy razem wzięte.
Cytować
+28 #4 twardy hary 2014-03-16 16:50
fajnie sie patrzy na takie fotki i odrazu sie dziecinstwo przupomina
Cytować
+25 #5 Anna77777 2014-03-16 18:21
Prosze o wiecej!!!
Cytować
+23 #6 christo123 2014-03-16 19:06
Aż się łezka kręci w oku....
Cytować
+23 #7 dert 2014-03-16 23:09
Pamieta ktos akwarium czyli bar obok postoju taxi na placu kosciuszki.mile widziana fotka :-)
Cytować
-2 #8 Szymonn 2014-03-17 09:34
Straszne te zdjęcia. Nie myślałem że było tu tak brzydko.
Cytować
+23 #9 sprawiedliwy 2014-03-17 09:52
che Che AKWARIUM I TO PIWO
Cytować
+22 #10 Henio 2014-03-17 16:16
Proszę nie krytykować takich zdjęć,są pamięcią jak dawniej wyglądały Wadowice. Należy kontynuować taką serię,jeżeli ktoś ma takie to może się pochwalić niech inni zobaczą.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.