Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 10

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" cieszy się sporą popularnością naszych czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem po raz kolejny prezentujemy zdjęcia pochodzące ze zbiorów zaprzyjaźnionego z nami i niezawodnego pana Zdzisława Kłobucha.

W dzisiejszym odcinku przeniesiemy się do roku 1970 i zobaczymy po raz kolejny, jak wyglądał w przeszłości budynek domu towarowego WADOM. Obejrzymy bloki osiedla Westerplatte, sklep meblowy (dziś znajduje się tu Tesco) a także jak wyglądała często nawiedzająca dolne partie ulicy Zatorskiej powódź.

Potem zaglądniemy w 1977 rok i w lata 80-te XX-wieku, aby zobaczyć wadowicki rynek (a w zasadzie plac Armii Czerwonej). Stał tu jeszcze wtedy pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej. Zbadamy też ciekawostkę: jak wyglądały wtedy popularne budki automatów telefonicznych.

Potem przeniesiemy sie w 1981 rok i zobaczymy, jak wtedy wyglądały kolejki po pieczywo w piekarni Zemanków przy ulicy Zegadłowicza. Istnieje ona do dziś. Na koniec obejrzymy wadowicki rynek i bazylikę w 1985 roku.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: zbiory Zdzisława Kłobucha)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+34 #1 młody dziadek 2014-04-21 11:16
Zawsze jak patrzę na stary rynek to wiem że to był prawdziwy rynek wadowicki, taki nasz, małomiasteczkow y i przyjemny. Nie żadna filipińska wizja betonu. Owszem wymagał lekkiego uporządkowania ale nie demolki według czyjegoś widzimisię.
Cytować
+29 #2 dert 2014-04-21 11:25
Pamietam kolejki :)za chlebem,butami, wodką,itd.Zdjęc ia fajne i ludzie byli inni.Czekam na więcej.
Cytować
+17 #3 piana na dwa palce 2014-04-21 11:26
A dziwce nieuchwytni hejterzy zrobili na złość. Straszy więzieniem. To godny materiał na reportaż o zleceniu na betonowe bloki.
Cytować
+15 #4 piana party 2014-04-21 11:35
@ piana na dwa palce
Faktycznie, biedne magistrackie. Jutro wyślą cichociemnych do zrobienia porządków to prawie za darmo się umyją. Piana atakuje. Antyklerykalna piana naciera na płytę rynku i ma ochotę na muzeum. Na następnej radzie zrobi się rezolucję na pianę. Co do starych zdjęć to bardzo fajne.
Cytować
+18 #5 Henio 2014-04-21 14:16
Bardzo ładne te zdjęcia -szkoda że tak mało
Cytować
+9 #6 raf 2014-04-21 22:06
To są młode zdjęcia rynek faktycznie kiedyś był takim betonowym placem ale to chyba lata trzydzieste albo i wcześniej a miał być przywrócony do takiego stanu. Czy ktoś wie że na rynku była kiedyś szubienica do wieszania skazańców?
Cytować
+4 #7 Avro Lancaster 2014-04-25 09:29
Ta komunistyczna szarzyzna się wam podoba.Ten parking na rynku,walące się kwietniki, monstrualny pomnik "oswobodzicieli " to było takie urokliwe,-gratu luje gustu i poczucia piękna. Ludzie to jak- byście podziurawioną drogę porównywali do luksusowej autostrady,albo piękną kobietę do monstrualnej "Grodzkiej"
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.