Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, cześć 11

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" cieszy się sporą popularnością naszych czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

Na naszą skrzynkę mailową ciągle przysyłają Państwo stare, w większości nigdy nie publikowane fotografię starych Wadowic. Będziemy je dalej cyklicznie publikować. Tym razem prezentujemy zdjęcia pochodzące ze zbiorów Mateusza Kasprzaka-Łabudzińskiego, który podzielił się z nami fotografiami z archiwum rodzinnego, na których utrwalono rodzinną posiadłość i członków jego rodziny.

W dzisiejszym odcinku zobaczymy pochodzący z XVII wieku Dwór nad Choczenką, który od XIX wieku do 1946 roku był w posiadaniu rodziny Łabudzińskich. Obejrzymy, jak w różnych latach wyglądał z zewnątrz i wewnątrz. Niestety po dworze dziś nie ma już śladu: został skonfiskowany po wojnie przez rząd komunistyczny, doprowadzony do ruiny a potem wyburzony.

w obecnych czasach znajduje się tutaj parking przylegający od wschodniej strony do budynku marketu Tesco oraz przystanek busów przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego. W budynku, który znajdował się w sąsiedztwie dworu, obecnie mamy aptekę. Na fotografiach zobaczymy również właścicieli dworu, zarówno na tle posiadłości jak i wadowickiego rynku i koszar.

Zapraszamy do oglądania:

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: zbiory Mateusza Kasprzaka-Łabudzińskiego)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+24 #1 henio 2014-05-11 20:45
Bardzo ładne zdjęcia, pozdrawiam i proszę to kontynuować
Cytować
+18 #2 Ania E. 2014-05-11 22:19
Jak zwykle dajecie same fotograficzne perełki. Za to cenie sobie z rodziną to internetowe miejsce. Tak trzymać!
Cytować
+13 #3 dert 2014-05-12 00:07
Zycie laczylo ludzi.Fajnie poznac historie poprzez fotografie.
Cytować
+6 #4 Stanisław Kliś 2014-05-12 12:33
Witajcie.
Ta powódź miała miejsce pierwsze lata 60,cóś 1962.W onym czasie most drewniany w Woźnikach (droga na Brzeźnicę) był w 2/3 "przełamany"(po chylony w stronę północną).
To podczas tej powodzi woda ze Skawy "prawie" doszła do "dawnych" koszar na Lwowskiej.Pierw szy "Ross" na XX-lecia PRL woda była pod blokami(zazwycz aj Aleja do PKP była groblą=wałem od Choczenki).Sam pływałem kajakiem (krową) do bloku kolegi.
Miłego Dnia tyż Staszek.
Cytować
+5 #5 annalola 2014-05-19 22:22
fantastyczne zdjecia szkoda ze tak ich niewiele
Cytować
+2 #6 MKŁ 2015-10-24 00:37
Szanowni Państwo,

poszukuję zdjęć związanych z zaprezentowanym w tej odsłonie dworem nad Choczenką.
Możliwe, że w niektórych archiwach rodzinnych znajdują się zdjęcia z okolic rynku Rydlanego tzw. "Targowicy".

Za wszelką okazaną pomoc serdecznie dziękuję,

Mateusz Kasprzak-Łabudz iński
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.