Podokręg Piłki Nożnej w Wadowicach świętował 70-lecie istnienia. Jednostka terenowa Małopolskiego
W Wadowicach świętowano 70-lecie podokręgu piłki nożnej

Podokręg Piłki Nożnej w Wadowicach świętował 70-lecie istnienia. Jednostka terenowa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, zrzeszająca kluby z powiatów suskiego i wadowickiego, wyróżnia się liczbą drużyn i zespołów uczestniczących w rozgrywkach ligowych we wszystkich kategoriach rywalizacji.

7 dekad działalności organizacji świętowano w lokalu Old Joker w Jaroszowicach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele klubów z terenu działalności wadowickiego Podokręgu, futbolowi działacze, arbitrzy, prezesi zaprzyjaźnionych podokręgów oraz samorządowcy: burmistrzowie, wójtowie i członkowie rad gmin z Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Spytkowic i Mucharza. Małopolski Związek Piłki Nożnej reprezentował wiceprezes Jerzy Nagawiecki.

 

Futbol zawitał na wadowicką i suską ziemię jeszcze w galicyjskich czasach. Rodowód Skawy Wadowice sięga roku 1907, kolejne kluby powstawały tuż po I wojnie światowej: Babia Góra Sucha Beskidzka w roku 1918, Beskid Andrychów w 1919, Garbarz Zembrzyce w 1922, Kalwarianka w 1923, Halniak Maków Podhalański w 1926 roku. W pionierskim okresie wymienione drużyny rywalizowały w rozgrywkach organizowanych najczęściej przez Krakowski OZPN lub Podokręg w Bielsku Białej. Sytuacja zaczęła się zmieniać po II wojnie światowej, kiedy to w Żywcu zlokalizowano Podokręg PN podległy KOZPN-owi.

Pierwszą futbolową jednostkę organizacyjną w Wadowicach powołano jesienią 1953 roku. Była nią Sekcja Piłki Nożnej działająca w ramach Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej, organizatora rywalizacji na szczeblu powiatu. Nazwa Podokręg PN w Wadowicach pojawiła się po raz pierwszy w roku 1957. Niestety, nazwa ta nie utrzymała się długo. Na przełomie lat 1959/60 status jednostki obniżono do poziomu Delegatury KOZPN. Taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 1976.

Wówczas, w ramach nowej organizacji administracji w Polsce 49 województw, powołano do życia Beskidzki Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Bielsku-Białej, w skład którego weszły podokręgi: w Skoczowie, Żywcu i Oświęcimiu i nowoutworzony w Wadowicach. W 1976 roku w rozgrywkach uczestniczyło 38 klubów z powiatu wadowickiego i 6 klubów z powiatu suskiego. W sezonie 1976/77 w Wadowicach prowadzono rywalizację klasy „B”: w dwóch grupach po 12 drużyn i klasy „C”: dwie grupy po 8 drużyn.

W 2000 roku w wyniku kolejnej reformy administracyjnej Polski, utworzono w Polsce 16 województw. Do nowej struktury państwowej dostosowała się futbolowa. Powołano do życia wojewódzkie ZPN, w tym Małopolski z siedzibą w Krakowie. Podokręg w Wadowicach znalazł się znów w małopolskiej jurysdykcji. Był już wówczas jednostką znaczącą, organizacyjnie ukształtowaną, prowadzącą rozgrywki klas „A”, „B”, „C” oraz juniorów i trampkarzy z udziałem 113 drużyn, w tym 62 seniorów i 29 młodzieżowych. W kolejnych latach liczba klubów i zespołów rosła. Równocześnie powiększała się skala rywalizacji. Dzisiejszy Podokręg MZPN w Wadowicach zrzesza 76 klubów. Grają one w IV i V lidze oraz niższych klasach. Podokręg prowadzi naprzemiennie rozgrywki w klasie okręgowej oraz regularnie seniorów w klasach „A” i „B” (po dwie grupy), a także liczne ligi i grupy młodzieżowe.

 

Z okazji siedmiu dekad działalności Podokręgu w Wadowicach Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnił zasłużonych działaczy. Odznaki i medale wręczył wiceprezes MZPN Jerzy Nagawiecki.

Złote Honorowe Odznaki MZPN otrzymali: Piotr Porębski, Krzysztof Sarna, Marek Praciak.
Srebrne Honorowe Odznaki MZPN: Filip Niewidok, Andrzej Powroźnik, Zbigniew Michalik, Marcin Maj.
Brązowe Honorowe Odznaki MZPN: Fryderyk Walaszek, Tomasz Słupski, Zbigniew Bach, Stanisław Łazarz.
Odznaki Zasłużony działacz MZPN: Zygmunt Sankowski, Jerzy Chylewski, Krzysztof Chorąży, Marian Pamuła.
Medale 110-lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej: Antoni Sordyl i Andrzej Zemla.

(źródło: Małopolski Związek Piłki Nożnej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+5 #1 Lukak 2023-11-21 17:56
Zastanawia mnie jedna rzecz. Co tam wśród tych działaczy robi pewna osoba która swoją obecnością tam hanbi pewną gminę. Ta osoba tam jest wręcz mega antysportowo nastawiona do piłki nożnej oraz sportu. Jeszcze gorszą rzeczą jest przyznanie tej osobie odznaczenia za popagowanie sportu w gminie. Poza tym wielu wielu działacza nie przyznaje się medali czy też wyróżnień za pracę w gminnych klubach A takim anty sportowo urzędniką to tak. To jest hańba i nic więcej.
Nie wiem jaki matoł takie decyzje podjął
Ponieważ jestem działaczem który działał w piłce nożnej chcę pogratulować tym działacza którzy otrzymali odznaki za swoją działalność w klubach sportowych.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.