W opinii niektórych Bitcoin zdobył nie tylko pozycję najpopularniejszej cyfrowej waluty, lecz także z
Bitcoin jako „safe haven” – dlaczego wiele osób uważa, że BTC powinno trzymać wartość w długoterminowym horyzoncie czasowym?
artykuł sponsorowany

W opinii niektórych Bitcoin zdobył nie tylko pozycję najpopularniejszej cyfrowej waluty, lecz także zyskał miano „safe haven”, czyli bezpiecznej przystani inwestycyjnej. Podobnie jak tradycyjne kruszce (takie jak złoto), Bitcoin coraz częściej jest postrzegany jako aktywo przechowujące wartość w długoterminowym horyzoncie czasowym. Co prawda BTC (Bitcoin kurs) w ostatnich kilkunastu latach odnotował spektakularny wzrost. Jednak nazywanie Bitcoina „bezpieczną przystanią” raczej wydaje się odważnym posunięciem. W niniejszym artykule przyglądamy się temu zagadnieniu.

Co oznacza safe haven?

"Safe haven" oznacza aktywo finansowe lub inwestycję, która jest postrzegana jako bezpieczna przystań. Może to być inwestycja, która ma miejsce w okresach niestabilności gospodarczej lub po prostu aktywo, które jest stosunkowo stabilne lub atrakcyjne w porównaniu do innych aktywów inwestycyjnych. Inwestorzy poszukują swojego „safe haven” aby zabezpieczyć kapitał przed ewentualnymi wahaniami rynkowymi lub inflacją.

Różnego rodzaju aktywa są nazywane mianem „safe haven”. Dla wielu inwestorów są to nieruchomości, dla innych mogą to być papiery wartościowe a dla jeszcze innych np. kruszce.

 

Dlaczego Bitcoin bywa nazywany safe haven?

Entuzjaści rynku kryptowalut lubią nazywać Bitcoina mianem safe haven lub cyfrowego złota, gdyż upatrują w cyfrowych walutach okazji inwestycyjnej. Jakie elementy przemawiają na korzyść najpopularniejszej z kryptowalut?

  • Ograniczona podaż - ściśle określoną maksymalna podaż (na poziomie 21 milionów jednostek).
  • Presja deflacyjna – wspomniana powyżej ograniczona podaż sprawia, że kurs BTC charakteryzuje się silną presją deflacyjną co jest znaczącą różnicą w porównaniu do tradycyjnych walut fiducjarnych.
  • Bezpieczeństwo wynikające z zastosowania technologii blockchain - technologia blockchain, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i transparentności. Dzięki decentralizacji Bitcoin jest niezależny od pojedynczych instytucji finansowych czy rządów co dla niektórych inwestorów jest pozytywnym aspektem.
  • Historyczne dane wskazują na to, że kurs BTC wzrastał w długim terminie – historia kursu Bitcoina wskazuje na to, że jest to aktywo, które odnotowało wiele spektakularnych wzrostów. Kurs Bitcoin znacząco wzrósł w długoterminowej perspektywie. Jednak oczywiście nie można zakładać, że dane historyczne mają istotny wpływ na przyszłość. Niemniej jednak są pewną podstawą do analiz dla wielu inwestorów.

Jakie właściwości sprawiają, że Bitcoin w kontekście safe haven jest porównywany do złota?

Popularne jest nazywanie Bitcoina mianem cyfrowego złota. Przed użyciem takiego terminu warto się najpierw zastanowić w jakich aspektach Bitcoin jest podobny do złota, a w jakich różni się od tradycyjnego kruszcu.

Podobieństwem jest fakt, że zarówno jedno jak i drugie aktywo ma ograniczoną podaż. Złoto, będące rzadkim surowcem, jest już w dużej mierze wydobyte, a jego dostępność maleje z biegiem czasu. Naukowcy przewidują, że w ciągu 20-30 lat zasoby mogą się wyczerpać a wydobywanie kolejnych jednostek złota będzie coraz trudniejsze. Fakt, ten do złudzenia przypomina mechanizm na jakim opiera się Bitcoin – tutaj również trudność wydobycia rośnie wraz z czasem (odpowiedzialny jest za to mechanizm zwany „halvingiem” dzięki któremu co 4 lata wysokość nagrody przyznawanej za mining górnikom spada o połowę). Co więcej, Bitcoin również ma ograniczoną maksymalna podaż (maksymalna ilość jednostek BTC wynosi 21 milionów jednostek).

Poza tym, zarówno Bitcoin jak i złoto to aktywa, które są niezależne od podmiotów centralnych takich jak banki centralne. To jest istotna różnica w porównaniu do walut fiducjarnych, których podaż na rynek jest regulowana przez odpowiednie instytucje.

Oczywiście trzeba pamiętać, że są też pewne istotne różnice pomiędzy tymi dwoma aktywami. Bitcoin to cyfrowe aktywo a złoto jest czymś namacalnym. To sprawia, że transferowanie kryptowalut w dowolne miejsce na świecie jest bardzo proste i szybkie. Natomiast transferowanie sztabek złota za granicę może nie być takie proste.

 

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, niektóre cechy Bitcoina takie jak ograniczona podaż, brak zależności od instytucji centralnych oraz presja deflacyjna sprawiają, że jest to aktywo, które przyciąga uwagę inwestorów. Co więcej, powyższe właściwości sprawiają, że pojawiają się porównania Bitcoina ze złotem. Analogia do złota obrazowo podkreśla istotne podobieństwa między tymi dwoma aktywami, co dodatkowo wzmacnia postrzeganie Bitcoina jako cyfrowego "safe haven".  Niemniej jednak trzeba, pamiętać, że inwestycje w kryptowaluty, wiążą się z wysokim ryzykiem, a ich wartość może podlegać dynamicznym fluktuacjom. Dlatego określenie „safe haven” jest dosyć odważnym terminem w odniesieniu do inwestycji tego typu.

(AS)

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl