Tydzień potrwa w Małopolsce, jak i  w powiecie wadowickim,  ochronne szczepienie lisów przeciw wści
Wiosenna akcja szczepienia lisów. Nie dotykajcie szczepionek w lesie!

Tydzień potrwa w Małopolsce, jak i  w powiecie wadowickim,  ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Akcja będzie realizowana poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać szczepionek!

Jak co roku na wiosnę, tym razem od 20 do 26 kwietnia na terenie województwa małopolskiego, w tym także na terenie powiatu wadowickiego potrwa ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę. Przynęty zostaną zrzucone z samolotów oraz wyłożone ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W czasie wykonywania szczepień zaleca się nie wchodzić na teren lasu, zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach. Nie należy też dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Uwaga! Przynęty dotykane przez człowieka są omijane przez lisy! Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji. W czasie szczepień nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wadowicach pod numerem telefonu  (33) 823 34 22.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.