Po zimowej przerwie fontanna na wadowickim rynku już została uruchomiona. Przyda się podczas upałów.
Fontanna na wadowickim rynku po zimowej przerwie już tryska

Po zimowej przerwie fontanna na wadowickim rynku już została uruchomiona. Przyda się podczas upałów.

Po zimowej przerwie, miasto uruchomiło fontannę na Placu Jana Pawła II w Wadowicach. Największą frajdę mają z niej oczywiście najmłodsi. Przy okazji przypominamy, że woda z wodotrysku nie nadaje się do picia!

Przyda się bo centralny plac Wadowic po przebudowie ,zwłaszcza na wiosnę czy lato, to po prostu nagrzana patelnia, na której ciężko wytrzymać bez ochłody i okularów słonecznych.  Bryza wody na rynku trochę ulży mieszkańcom w walce z gorącem podczas upałów.

Przypomnijmy, że "Fontanna przyjaźni" (bo tak nazwali ją urzędnicy jeszcze za czasów Ewy Filipiak) składa się z 14 granitowych bloków ozdobionych wykutymi napisami z nazwami miast partnerskich Wadowic. Najlżejszy z nich waży około 3, najcięższy prawie 9 ton. W sumie cała góra fontanny waży około 50 ton. Cała konstrukcja umieszczona jest na 130 tonowym, betonowym fundamencie.

Na górze fontanny są 4 dysze (tłoczą 66 m3 wody na godzinę) oraz oświetlenie w postaci 16 ledów (diody w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim i białym), które wytwarza kolorowe projekcje i tworzy w nocy grę świateł z białym i żółtym oświetleniem placu. Pod fontanną znajduje się specjalny pokój technologiczny, w którym znajduje się cała armatura. Obieg wody jest zamknięty i stale filtrowany. Pojemność zbiornika z wodą to 8 000 litrów.

Projekt fontanny opracowało biuro projektowe Traffic - System, które wykonało dla Wadowic plan zagospodarowania przestrzeni centralnego placu o małą architekturę. Pracę wykonała firma kamieniarska "Road Memory", której właścicielem jest Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba z Grabowca niedaleko Zamościa (woj. lubelskie). Ta firma,która również wykonała i zamontowała 161 granitowych płyt na których znajdują się nazwy polskich miast i krajów, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Fontannę uruchomiono w kwietniu 2013. Była jednym z ostatnich wykonywanych element trwającej od września 2010 roku rewitalizacji placu Jana Pawła II.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+21 #1 Tuareg 2024-04-13 14:25
Dziadostwo do kwadratu. Obrzydliwoscć!
+4 #2 Prezes 2024-04-13 17:32
Pierwsza z przesłanek wskazuje, że funkcjonariusz publiczny poniesie odpo- wiedzialność, jeżeli na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na mocy ugody zostało wypłacone przez podmiot odpowiedzialny odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa.
+12 #3 Endriu 2024-04-13 18:11
Fontanna to kiedyś była

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.