W wadowickim "Gimplu" rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wad
Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

W wadowickim "Gimplu" rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego w jubileuszowym XXV Powiatowym Konkursie Publicystycznym „O Laur Peryskopu”.

Jury w składzie: Dorota Bosak–Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu WadowiceOnline.pl po  przeanalizowaniu 36  reportaży i felietonów  miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac.

Po otwarciu kopert z nazwiskami ukrytymi pod pseudonimami okazało się, że podobnie jak w zeszłym roku absolutnymi dominatorkami okazały się dziennikarki  szkolnej gazety „Peryskop”, a pośród nich Królowa edycji 2024, czyli  Maja Janoszek, która, zdobywając po raz pierwszy w historii konkursu aż 58 punktów na 60 możliwych, ustrzeliła nie tylko Grand Prix za najlepszy tekst konkursu, czyli poruszający reportaż „Cichosza” o stopniowej destrukcji osobowości po utracie słuchu w wieku 20 lat, ale i I II miejsce w kategorii reportaż za znakomicie udokumentowane teksty o powojennej traumie, która nie pozwala normalnie żyć oraz ratowaniu Żydów w okolicach Suchej Beskidzkiej, a dopełniła to jeszcze wyróżnieniem za felieton napisany pod wiele mówiącym  pseudonimem „Zdolniacha”.

Niewiele jej ustępowały w punktacji:  Emilia Brańka, która miała pomysł na  reportaż o poszukiwaniu przodków, czyli genealogii (III nagroda) oraz Ola Piontek za felieton o „Dzieciach X” i reportaż „Mamadżerki i sharenting” - I wyróżnienia) także z redakcji „Peryskopu” (opiekun: Henryk Odrozek).

Niezłe felietony według opinii jury napisały uczennice z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej Judyta Żak (opiekun Elżbieta Karelus) łącząc teksty piosenek i tęsknotę za bliskimi oraz Ola Fryś (opiekun: Maria Nowak) krytycznie oceniająca system kształcenia nauczycieli języka angielskiego z punktu widzenia powracającej po latach do Polski nastolatki, a także Emilia Fluder (Katarzyna Kołacz) rozpatrująca równie krytycznie literaturę dla młodzieży tzw. young adult.

Uwagę zwraca powrót po latach do grona nagrodzonych uczennicy z CKZiU nr 1 im. Józefa Tischnera Wiktorii Piszczek (Renata Marek), ale za najlepszy felieton ostatecznie nagrodzono licealistkę  z Andrychowa Annę Ślesak (Joanna Czarnecka) poruszająco opisującej stopniową destrukcję tzw. „szczęśliwego dzieciństwa” i początki depresji.

Nagrody, ufundowane tradycyjnie przez Starostwo Powiatowe, wręczała  dyrektor placówki Janina Turek oraz  przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga.

(HO)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.