Mimo, że według niepokojących statystyk, Polacy coraz mniej czytają, sątacy, którzy to robią i cze
Są jeszcze tacy, co czytają i czerpią z tego przyjemność

Mimo, że według niepokojących statystyk, Polacy coraz mniej czytają, sątacy, którzy to robią i czerpią z tego przyjemność. W Wadowicach zorganizowano etap powiatowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, w którym trzeba było wykazać się znajomością książek.

Z badań naukowych wynika, że przynajmniej jedną książkę rocznie czyta tylko około 38% Polaków. Stali czytelnicy, którzy sięgają w roku po co najmniej siedem wydawnictw, stanowią zaledwie około 9% naszego społeczeństwa. Są jednak szczęśliwie dzieci, które nie przejmują się niepokojącymi statystykami, potrafią czytać i chętnie to robią. Ten piękny nawyk obok rodziców, wpajają im m.in. organizatorzy konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

Wydarzenie skierowane jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma ono na celu zachęcenie młodego pokolenia Polaków do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją konkursu jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego, a jego celem wyłonienie najlepszych czytelników.

Niedawno w Wadowicach zorganizowano etap powiatowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.  Koordynatorem wydarzenia na nasz region była Wadowicka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.

Po eliminacjach szkolnych, w których brało udział łącznie 272 uczniów, do etapu powiatowego zakwalifikowało się 16 drużyn z 9 szkół podstawowych (w sumie 42 uczestników). Do Wadowic dzieci przybyły pod opieką koordynatorów szkolno-bibliotecznych i rodziców, którzy towarzyszyli im w wielomiesięcznych przygotowaniach konkursowych.

Do etapu powiatowego uczestników obowiązywała znajomość książek: w kategorii wiekowej klas 1 - 4 „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek oraz w kategorii wiekowej klas 5-8 „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”  Zbigniewa Nienackiego.

Mistrzami powiatu zostały drużyny uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej (w kategorii klas 1-4) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach (w kategorii klas 5-8).

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast wszyscy uczestnicy czytelniczych zmagań pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Mistrzowie powiatu będą reprezentować nas w etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 28 marca.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-6 #1 lump 2019-03-13 11:31
ja za 5 lat nauki w technikum przeczytałem tylko MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ i pani mnie z tego nie pytała a z innych tak
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.