Indeksy giełdowe to interesujące rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą postawić na dywersyfikacj
Co warto wiedzieć o inwestowaniu w indeksy giełdowe?
artykuł sponsorowany

Indeksy giełdowe to interesujące rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą postawić na dywersyfikację i minimalizację ryzyka. Ich wartość jest ustalana na podstawie większej grupy spółek, co pozwala ochronić się przed zmianami w sytuacji pojedynczych firm. Sprawdź najbardziej znane indeksy i dowiedz się, dlaczego warto postawić na taki rodzaj inwestycji.

Najważniejsze indeksy na amerykańskiej giełdzie

Z uwagi na fakt, że amerykańska giełda papierów wartościowych jest zdecydowanie największym rynkiem tego typu na świecie, inwestowanie w indeksy warto zacząć właśnie od rozwiązań z USA. Największym zainteresowaniem cieszą się następujące indeksy:

  • S&P 500 – zbiór 500 spółek o najwyższej kapitalizacji rynkowej notowanych zarówno na głównej giełdzie nowojorskiej (NYSE, jak i NASDAQ);
  • NASDAQ Composite – indeks obejmujący większość spółek z NASDAQ;
  • NASDAQ-100 – 100 największych spółek z kluczowych sektorów na NASDAQ;
  • DJIA (Dow Jones Industrial Average) – 30 wyselekcjonowanych spółek o największym znaczeniu na rynku, z wartością podzieloną przez dzielnik o określonej wartości;
  • USA 30 – indeks oparty na tym samym zbiorze, co DJIA, ale wyliczany bez użycia specjalnego dzielnika.

 

Jak inwestować w indeksy giełdowe?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że same udziały w indeksach giełdowych nie są bezpośrednio dostępne dla inwestorów, ponieważ nie są papierami wartościowymi. Z tego względu, aby inwestować w instrumenty takie jak S&P 500 czy usa 30 wall street, należy skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Często są to fundusze typu ETF – jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestorów, ponieważ umożliwia obrót na praktycznie takich samych zasadach, co w przypadku udziałów w zwykłych spółkach.

Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym inwestycję w indeksy są kontrakty typu CFD. Są to specjalne umowy, w ramach których strony ustalają wypłatę określonej różnicy cenowej w dniu zamknięcia kontraktu. Inwestorzy mogą w ten sposób osiągnąć zysk zarówno w przypadku wzrostu ceny instrumentu bazowego, jak i przy jego spadku – zależy to wyłącznie od parametrów kontraktu. Co ważne, kontrakty CFD są przeważnie oferowane wraz z możliwością skorzystania z dźwigni finansowej. Jest to mechanizm zapewniający dostęp do większej ilości środków, co pozwala teoretycznie zwielokrotnić swój zysk, ale jednocześnie wiąże się z ryzykiem pomnożenia strat. Dlatego jest to rozwiązanie, z którego należy korzystać bardzo rozważnie – jest to propozycja polecana wyłącznie doświadczonym inwestorom, którzy dysponują niezbędną wiedzą na temat działania rynków finansowych.

 

Jak wylicza się kursy indeksów giełdowych?

Sposób kalkulacji indeksów giełdowych może być różny. W większości przypadków pod uwagę bierze się łączną kapitalizację spółek wchodzących w skład indeksu, którą następnie dzieli się przez dodatkowy parametr. Przykładowo dla S&P 500 wykorzystuje się wagi spółek, co pozwala w większym stopniu uwzględnić mocniejsze firmy w indeksie. DJIA to z kolei jeden z niewielu indeksów giełdowych skupiających się nie na kapitalizacji, a na cenie akcji, wyznaczany poprzez podzielenie kursów przez dzielnik. W podobny sposób wyznacza się indeks USA 30, który uwzględnia te same spółki, ale z innym dzielnikiem.

 

Dlaczego warto inwestować w indeksy

Indeksy giełdowe to przede wszystkim szybki i wygodny sposób na dywersyfikację swojego portfela. Dzięki temu inwestowanie w indeksy jest także skutecznym zabezpieczeniem przed stratami – o ile rynek jako całość rośnie, inwestorzy przeważnie również odnotowują zyski. Warto także podkreślić, że strategia oparta na indeksach wymaga bardzo niewielkiego wysiłku ze strony inwestora, przez co doskonale sprawdza się do inwestycji o długim horyzoncie czasowym.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl