Władze województwa małopolskiego apelują do właścicieli sklepów budowlanych, aby wycofali ze sprze
Małopolska apeluje do sklepów budowlanych o wycofanie szkodliwych pieców

Władze województwa małopolskiego apelują do właścicieli sklepów budowlanych, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą antysmogową, która wejdzie w życie 1 lipca tego roku.

Wielkimi krokami zbliża się wejście w życie uchwały antysmogowa dla Małopolski. Jednym z jej założeń jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji – tzw. norm ekoprojektu. Dlatego wychodząc naprzeciw wprowadzanym regulacjom, województwo małopolskie zaapelowało do kierownictwa sklepów budowlanych z regionu, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą.

Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości. Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm. Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy – nie do końca orientujący się w nowych regulacjach – skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić — mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomnijmy, że 1 lipca tego roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski). Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe.  Wykaz kotłów i kominków, które spełniają wszelkie normy ekoprojektu można znaleźć na stronie http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Apel województwa małopolskiego trafił do największych sieci marketów budowlanych oraz do kilkudziesięciu sklepów na terenie całego województwa

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 chlop 2017-05-16 21:22
Siedza urzedasy za biurkiem i wymyslaja glupie pomysly.pewnie nie jeden nie wie jak w piecu rozpalic a wymodrza sie w tym calym senacie czy sejmie jak to tam zwal pies to lizal.co z dziura ozonowa ktora byla modna kilka lat w stecz czyzby nagle zniknela.wtedy to dezodoranty i zarowki im przeszkadzaly.a za niedlugo co wymysla moze chalas z kosiarek do trawy bedzie im przeszkadzal i trzeba bedzie na ogniwa woltaiczne tylko użytkować.
Cytować
+6 #2 zorro 2017-05-17 06:33
Jak to będą musieli wymienić? Ma być zakaz sprzedaży a co już mam w domu to moja sprawa, wymienię jak stary odmówi posłuszeństwa
Cytować
+3 #3 Radosny 2017-05-17 20:30
Problemem nie są piece lecz to, co w nich spalamy. Nawet w najbardziej ekologicznym piecu da się palić śmieci czy nawet azbest. Problemem są ludzie i ich podejście do ekologii.
Cytować
+1 #4 Tommi 2017-05-17 21:09
Mało kto wie, ale piece z podajnikiem są bardziej szkodliwe niż stare kopciuchy (pod warunkiem, że nie spalamy w nim śmieci).
Chodzi o kasę a nie ekologię.
Cytować
+2 #5 gosc 2017-05-19 14:29
a kto bedzie placil rachunki za drogie paliwo "antysmogowe" - frajerzy ta ustawe wymyslili to niech spadaja
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.