Tylko w ciągu pierwszych 7 dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad 2 tysiące osób
Doradcy ZUS oblegani

Tylko w ciągu pierwszych 7 dni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad 2 tysiące osób. Ponad pół tysiąca z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury.

Doradcy emerytalni od 1 lipca pojawią się we wszystkich placówkach ZUS w kraju (również wadowickiej) i będzie ich aż 595. Na razie od czwartku 4 maja pilotażowo pomagają klientom w dwóch oddziałach ZUS, w Zabrzu i w Warszawie.

Zadaniem doradców jest pomoc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę, osobom, które mogą skorzystać z wejścia w życie przepisów obniżających od 1 października wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. W tym celu przedstawiają klientom informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, mówią o zasadach wyliczania jej wysokości i – co niezwykle istotne – w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS mogą zaprognozować wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Do końca minionego tygodnia, 13 doradców emerytalnych w 10 placówkach ZUS obsłużyło prawie 2,2 tys. osób i blisko 550 z nich wyliczyło możliwe przyszłe świadczenie. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami w kontakcie z doradcami były: na jakich zasadach ZUS będzie wyliczał emerytury od 1 października, kiedy najlepiej przejść na emeryturę, kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę i czy do przyznania emerytury wymagany jest konkretny staż pracy.

Część z obsłużonych klientów wypełniało ankiety dotyczące oceny obsługi prowadzonej przez doradców oraz zakresu udzielanych informacji. Większość ankietowanych bardzo pozytywnie oceniło usługi świadczone przez doradców emerytalnych. W ankietach pojawiły się sugestie, że jak najszybciej ZUS powinien wprowadzić na sale obsługi klientów większą ich liczbę.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.