- Opublikowano: 21 września 2022, 17:45
- Komentarze: 6

Tysiące mieszkańców w powiecie wadowickim w końcu doczekało się. Jak poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, 181 gmin w województwie otrzymało w końcu pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych.
od połowy sierpnia można było składać wnioski o tzw. dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. Przysługuje on gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
W tym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek węglowy można składać w urzędach gminy. W gminie Wadowice wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Tysiące mieszkańców powiatu wadowickiego, którzy złożyli wniosek, czeka na obiecaną wypłatę pieniędzy. Tyle, że nie były one realizowane bo w kasach samorządów nie było pieniędzy na ten cel.
Sporo osób ta sytuacja mocno denerwowała, bo ceny węgla o ile w ogóle można go kupić, nadal rosną i 3 tysiące złotych za które w zasadzie można kupić obecnie śmieszną ilość węgla niewiele zmienia w budżecie przeciętnego gospodarstwa domowego i rzeczywistego zapotrzebowania na węgiel w sezonie grzewczym.
Jak poinformował w środę (21.09) Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, na jego konto wpłynęły już pieniądze na wypłatę dodatków węglowych i niezwłocznie przekazano je także na konta samorządów. Na rachunki 181 gmin w województwie trafiła kwota 821 882 340 złotych
Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Przypominam, że weszła w życie nowelizacja przepisów, która wydłuża czas dla samorządów na weryfikację wniosków. Rząd wsłuchał się w propozycje samorządów i uwzględnił ich propozycje w nowelizacji ustawy, którą podpisał Pan Prezydent i która weszła już w życie – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Najwyższa kwota została przekazana do Kęt (12 393 000 złotych), Krzeszowic (12 362 400 złotych), Myślenic (11 236 320 złotych) i Andrychowa (11 169 000 złotych).
(MG)
Komentarze
1195 za tonę a sprowadzamy mul po 4000 tyś. Dziwny interes co ,ale to się komuś opłaca i krsfmie miliardy. Energetyka jak i inne spółki winduja marże do nirbotycxnych cen. Kto nas okrada, czy mamy aż tak nieudolny rząd czy ktoś działa celowo i okrada Polaków. Dziwne Ukraina ,Niemcy, Czesi Słowacy i inni mają węgiel i to kilkukrotnie tańszy niż my.
Bo to jest Pani Zosiu Cud Gospodarczy nad Wisla ostatnich 7 lat. Okrasc a potem oddawac po kawalku takie rzucanie kielbasy wyborczej by spoleczenstwo wpedzic w sytuacje by nie widzieli wyjscia a wtedy spada im kielbasa wyborcza w postaci dodatku weglowego ! wakacji kredytowych, dodatku do gazety ! i tak mozna by dlugo wymieniac!!
Wypisujesz głupoty:
https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/176380-ceny-wegla-w-europie-najwyzsze-od-prawie-roku
https://www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/187554-rekordowe-ceny-wegla-na-swiecie-w-polsce-sprzedaz-przewyzsza-wydobycie
https://polskieradio24.pl/42/273/artykul/3020110,europa-cierpi-na-niedobor-wegla-ceny-rosna-a-perspektyw-na-zmiane-sytuacji-brak
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niemcy-rzucili-sie-po-wegiel-moze-niezdrowe-ale-wciaz-lepsze-niz-siedzenie-w-zimnie/38hxp6e