Od 1 czerwca zmieniły się limity zarobkowe dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Są one wyższe,
Od czerwca renciści i emeryci mogą dorobić więcej

Od 1 czerwca zmieniły się limity zarobkowe dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Są one wyższe, więc można dorobić więcej bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą mieć dodatkowe przychody bez ograniczeń. Oprócz nich zarobić bez limitu mogą również niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Natomiast o limitach w dorabianiu muszą pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Nowe progi obowiązują do 31 sierpnia 2021 roku. W tym czasie emeryci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury i renciści mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia do kwoty 3977,10 złotych. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70%. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130% tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie więcej jednak niż maksymalne obniżenie, które od 1 marca 2021 roku. wynosi 646,67 złotych  dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 złotych  dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy oraz 549,71 złotych  dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Natomiast przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 7386,10 złotych miesięcznie spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.

Od 1 czerwca wzrosła też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3977,10 złotych, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 patryk 2021-06-09 22:33
niech burmistrz wytnie suche drzewo na kopcu na przeciw klasztoru,bo dojdzie do katastrofy podczas wiatru.a nie daj boze jak spadnie na samochod z dziecmi w srodku.tam sa dwa lub trzy drzewa suche pochylone w strone jezdni,a nie patrzy tylko na wadowice.
Cytować
+1 #2 Sten 2021-06-09 22:53
W Wadowicach będzie robota. Trzeba będzie klientów PKO, BPH, Poczty i ... dowozić wózkami rowerowymi lub nosić na plecach.
Cytować
+4 #3 Kasa 2021-06-10 02:29
No cóż rencistów potrzebują do pracy bo młodzi gówno umieją, umieją tylko liczyć a wykonywaniu zawodu każdej pracy zielonego pojęcia !!!. :D
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.