Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uruchomiła zbiórkę na popularnym portalu zrzutk
Goprowcy zbierają na remont i wyposażenie placu dla psów ratowniczych. Pomożecie?

Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uruchomiła zbiórkę na popularnym portalu zrzutka.pl, której celem jest zgromadzenie funduszy na remont i wyposażenie placu dla psów ratowniczych Grypy Beskidzkiej GOPR. Pomóc może każdy.

Wszyscy kojarzą psa ratowniczego z Bernardynem z beczułką wiszącą u szyi. Nie przez przypadek tak jest, ponieważ takie właśnie były początki psiego ratownictwa. Obecnie ten obraz ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dzisiaj pies ratowniczy jest zwinny, niezbyt masywny, o świetnej kondycji fizycznej i ogromnej motywacji do pracy. Psi nos to cudowne narzędzie. Dzięki niemu i odpowiedniemu szkoleniu stanowi realną pomoc w trakcie akcji poszukiwawczych. W naszym górskim terenie pies może pomóc nie tylko w wypadkach lawinowych, ale także w innych sytuacjach.

Wyszkolenie psa ratowniczego to efekt wielu godzin i ogrom ciężkiej pracy jego i jego przewodnika oraz często wyrzeczeń całej rodziny. To codzienne ćwiczenia, cotygodniowe kilkugodzinne treningi grupowe, 2-3 weekendowe szkolenia wyjazdowe w miesiącu oraz udział w akcjach poszukiwawczych. Tak przez cały okres przygotowawczy oraz cały czas czynnej służby, czyli razem około 10 lat. Rocznie sumuje się to w tysiące godzin pracy społecznej: ratownicy GOPR to  ochotnicy i nie dostają za służbę ani złotówki.

Stąd Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uruchomiła zbiórkę na popularnym portalu zrzutka.pl, której celem jest zgromadzenie funduszy na remont i wyposażenie placu dla psów ratowniczych Grupy Beskidzkiej GOPR, działającej również na terenie powiatu wadowickiego.

Wkładamy w to całe nasze serce i aby robić to na najwyższym poziomie prosimy o wsparcie w wyposażeniu w sprzęt, który pozwoli nam profesjonalnie szkolić psy do służby w ratownictwie – proszą ratownicy.

Obecnie w Grupie Beskidzkiej GOPR szkolą się 4 psy: Denver - Owczarek Niemiecki (1 rok) z przewodnikiem Andrzejem Bogdanikiem, Milka - Border Collie (10 miesięcy) z przewodniczką Magdą Asman, Gaja - Toller (5 lat) oraz Oslo - Border Collie (1 rok) z przewodnikiem Aleksandrem Karkoszką. Być może wkrótce dołączą do nich kolejne nowe zespoły.

Od grudnia 2020 psy ratownicze z Grupy Beskidzkiej GOPR mają swoje miejsce, gdzie się regularnie szkolą. Ratownicy wynajmują jedno pomieszczenie po starym warsztacie, które nadaje się do generalnego remontu, a także ogrodzony i oświetlony teren na zewnątrz. Przestrzeń ta znajduje się w Skawinie. Aby móc w niej funkcjonować i efektywnie szkolić  psy potrzeba podstawowego remontu pomieszczenia i zakupienia niezbędnego do szkoleń sprzętu, m.in.: dwóch ścianek zapachowych, stołu do pozycji, bieżni, balonów lawinowych i kilku mniejszych przyrządów. Koszt tego przedsięwzięcia to około 25 tysięcy złotych. Podkomisja Psów Ratowniczych GOPR, ze środków głównego sponsora Maxi Zoo, przekazuje  na zakup przeszkód kwotę 10 tysięcy złotych. Pozostaje jednak wciąż brakujące 15 tysięcy złotych.

Każdy, kto chciałby wspomóc ratowników dowolną kwotą, może to zrobić na stronie zrzutka.pl TUTAJ.
(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Pedro 2021-06-10 15:35
Kurwa na kościół i TVP miliardy w Polsce są
Cytować
+4 #2 Seba 2021-06-10 18:06
Cytuję Pedro:
Kurwa na kościół i TVP miliardy w Polsce są

Tak. Dopóki jest PiS.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.