Prokuratura ustala, czy w Andrychowie nie doszło do znieważenia na tle rasistowskim romskich kobiet z d
Prokuratura ustali, czy w Andrychowie znieważono Romki z dziećmi

Prokuratura ustala, czy w Andrychowie nie doszło do znieważenia na tle rasistowskim romskich kobiet z dziećmi, które po zakupie słodyczy w jednej z cukierni zostały z niej wyproszone.

W środę (9.06) wadowicka Prokuratura Rejonowa otrzymała zawiadomienie od Stowarzyszenia Romów w Polsce. Prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski relacjonuje w nim sytuację, w której Romka kupiła dzieciom w jednej z cukierni w Andrychowie ciasto i lody. Kiedy je jadły, do lokalu weszła jej koleżanka z dziećmi i również zamówiła ciastka. Wtedy pracownik cukierni kazał obu kobietom wyjść z lokalu, tłumacząc to tym, że właściciel nie życzy sobie w niej Romów. Gdy te odmówiły, zaproponowano zwrot pieniędzy za zakupione rzeczy, których kobiety jednak nie przyjęły.

Według Kwiatkowskiego, zakaz obsługiwania Romów ma charakter rasistowski i przypomina sytuację z faszystowskich Niemiec czy II wojny światowej. Prokuratura będzie teraz ustalać okoliczności tego zdarzenia.

Treść zawiadomienia jest zbyt uboga aby na jej podstawie można było ustalić czy doszło do przestępstwa znieważenia czy wykroczenia, polegającego na odmowie świadczenia usługi bez uzasadnionej przyczyny. Będziemy przesłuchiwać świadków, zarówno kobiety, właściciela oraz obsługę lokalu i ustalać, jak przebiegało to zdarzenie. Czy doszło w tym czasie np. do naruszenia nietykalności, zniewagi, czy znieważenia - dowiedzieliśmy się w rozmowie z Jerzym Utratą, szefem wadowickiej prokuratury.

Za odmowę świadczenia usługi bez uzasadnionej przyczyny można zostać ukaranym grzywną. Za publiczne znieważenie z pobudek rasistowskich można trafić do więzienia na trzy lata. Co ciekawe, jak informuje Gazeta Krakowska, która zainteresowała się sprawą i opisuję ja na swoich łamach, żeby przebywać w cukierni i dokonywać w niej zakupu słodyczy trzeba mieć kartę członkowską, która można uzyskać posiadając stałe zameldowanie i stałą pracę. Takie zasady obowiązują wszystkich klientów.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+15 #1 ed 2014-07-10 12:15
Nie dziwię się pracownikowi cukierni. Wystarczy się na chwilę odwrócić i lady chłodniczej z lodami już ni ma :sad:
+17 #2 cdrom 2014-07-10 13:04
Ten ich cały Kiwtkowski to niech lepiej pilnuje tych rumunów bo łażą w grupach do sklepów robią zamieszanie i kradną. Pewnie do cukierni też przyszła cała 8 pokoleniowa rodzina. Trzeba się zachowywać normalnie to do żadnych niesnasek nie dojdzie.
+19 #3 mechanik 2014-07-10 13:10
do mnie cygany jeździły swoim zdezolowanym bmw kiedyś zawsze w 5 albo 6 osób na warsztat zajeżdżali jak do siebie. klucze gineły nawet całe walizeczki pewnie na chandel. raz przyłapałem gnojka na gorącym uczynku i dostali przysłowiowy wpierdol i od tamtej pory nie obsługuje żadnych cyganów. przyczyna jest taka że mi kradli. jak sobie chce prokurator to niech mnie osądzi.
+15 #4 Miłośnik magistratu 2014-07-10 13:26
Jako formę odwetu, czy protestu, proponuję środowiskom mniejszościowym w swoich miejscach wykonywania "działalności gospodarczej" dać tabliczki z napisem "BOHEMA ONLY". Niech polaki wiedzą gdzie ich miejsce ;-)
+2 #5 oldciul 2014-07-11 00:49
Pamiętam jak w latach 80tych tabory cygańskie taplały się w Skawie. Mój dziadek mawiał "albo cyganie się myją...albo puścili ściek z garbarni w Zembrzycach "
0 #6 gam 2014-07-14 10:51
Taka informacja z innego portalu od człowieka popierającego ostro urzędującego burmistrza Andrychowa. Niektórzy twierdzą że w "realu" wysokie urzędnika Żaka. Czy ktoś może potwierdzić czy w Wadowicach faktycznie jest tak źle?
asquit:
w 45 tysięcznej gminie był jeden rozbój w ostatnich 3 tygodniach -ten na legionów.oczywi ście przykra sprawa,sprawcy zatrzymani.
w Wadowicach były w tym czasie bodaj trzy. gdzie jest niebezpieczniej ?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.