W niedzielę (15.08)  na stadionie Skawy w Wadowicach odbędzie się Bieg Tropem Wilczym na dystansie 5
Po raz drugi w Wadowicach  Bieg Tropem Wilczym w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

W niedzielę (15.08)  na stadionie Skawy w Wadowicach odbędzie się Bieg Tropem Wilczym na dystansie 5 kilometrów, popularyzującym wiedzę i treści historyczne na temat Żołnierzy Wyklętych oraz promującego aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Bieg Tropem Wilczym to największy bieg pamięci w Polsce. Co roku w kilkuset polskich  miastach, a także za granicą, biegacze wspólnie czczą pamięć Żołnierzy Wyklętych.  W tym roku dołączą również po raz drugi Wadowice. Bieg służy popularyzacji wiedzy i treści historycznych na temat Żołnierzy Wyklętych oraz promuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Bieg na dystansie 5 kilometrów odbędzie się w niedzielę (1.03) ze startem i metą na stadionie Skawy w Wadowicach. Trasa głównego dystansu przebiega po ścieżce pieszo-rowerowej.  Start punktualnie o godzinie 12:30. Wcześniej w ramach wydarzenia sportowego zawodnicy z całej Polski wspólnie pokonają tradycyjny dystans 1963 metrów (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Start tego biegu punktualnie o godzinie 12:00, co biegacze mogą potraktować jako „rozgrzewkę” przed biegiem głównym. Przy odbiorze pakietu każdy uczestnik otrzyma koszulkę z podobizną jednego z Żołnierzy Wyklętych, natomiast przekraczając linię mety w limicie 40 minut pamiątkowy medal. Tylko 150 biegaczy wspólnie uczci pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Wadowicach.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+18 #1 bieg 2021-08-13 11:32
tak to teraz jest że się bandziorów czci takich jak wądolny..
Cytować
-19 #2 Ewelina 2021-08-13 12:46
Cytuję bieg:
tak to teraz jest że się bandziorów czci takich jak wądolny..

Nie lepiej czcić komunistów, takich jak Ty, i Twoja rodzina. Co ojciec, czy dziadek czerwony mundurowy sprzedawczyk?
Cytować
+1 #3 Lex 2021-08-13 15:34
Cytuję Ewelina:
Cytuję bieg:
tak to teraz jest że się bandziorów czci takich jak wądolny..

Nie lepiej czcić komunistów, takich jak Ty, i Twoja rodzina. Co ojciec, czy dziadek czerwony mundurowy sprzedawczyk?

Nie WKŁADAJMY wszystkim wyklętych do jednego worka. To słowa syna Rotmistrza Witolda Pileckiego. Co do wądolnego to niestety był to zwykły bandzior
Cytować
+10 #4 Do Ewelina 2021-08-13 21:23
Poczytaj troszkę o bandziorach co robili, pewnie Babcia, Dziadek by Ci poopowiadali jak było co wyprawiali tzw niezłomni ...
Cytować
+10 #5 Putin pis 2021-08-13 21:26
Pisowski kult państwowy

Mit „wyklętych” – przyswojony potem przez większość polskiej prawicy, także tej z Platformy Obywatelskiej – miał spełniać różne funkcje polityczne. Wspierał prawicową demagogię deprecjonującą porozumienie Okrągłego Stołu, stał się dodatkowym paliwem do podtrzymywania świętego ognia antykomunizmu i rusofobii, a przede wszystkim ważnym kodem kulturowym szeroko rozumianej prawicy.
Cytować
+3 #6 Prawda 2021-08-13 21:30
Zbrodnie podziemia antykomunistycz nego w Polsce w latach 1944–1953 – zbrodnie oddziałów polskiego podziemia antykomunistycz nego (żołnierzy wyklętych) w ostatnim okresie II wojny światowej oraz latach powojennych na terenie Polski (od 1952 Polskiej Rzeczypospolite j Ludowej) i na terenach II Rzeczypospolite j przyłączonych w 1945 do ZSRR (Kresy Wschodnie).Mimo iż obecnie nie używa się sformułowania wojna domowa odnośnie do walk prowadzonych w tym okresie, niezaprzeczalny m faktem pozostaje, że również oddziały antykomunistycz ne dopuszczały się zbrodni na ludności cywilnej (niezwiązanej z organami ówczesnej władzy, takimi jak żołnierze i funkcjonariusze polskich formacji mundurowych – UB, KBW, MO, ORMO). Liczba ofiar pozostaje nieznana. Tadeusz Kosowski liczbę cywilnych ofiar podziemia antykomunistycz nego szacuje na 5043 osoby[1]. Ofiarami zbrodni padali nie tylko etniczni Polacy, ale również przedstawiciele mniejszości narodowych: Białorusini, Ukraińcy oraz Żydzi. Przykładowo dr August Grabski stwierdza: Po wojnie zamordowano w Polsce w różnych okolicznościach ponad 700 Żydów. (...) W literaturze przedmiotu opisanych jest już ponad sto kilkadziesiąt takich zbrodni podziemia antykomunistycz nego[2]. Odnośnie do niektórych ze zbrodni stosowany jest termin pacyfikacja[3], a także przyjmuje się kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa[4].
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.