Rak jelita grubego nazywany także rakiem okrężnicy, to drugi pod względem częstości występowania n
Rak jelita grubego – dieta i inne działania profilaktyczne
artykuł sponsorowany

Rak jelita grubego nazywany także rakiem okrężnicy, to drugi pod względem częstości występowania na świecie nowotwór złośliwy, który najczęściej rozwija się po 50 roku życia. Co ważne, rak może nie dawać żadnych objawów przez długi czas, a w momencie wystąpienia niepokojących symptomów, skuteczność leczenia może być mniejsza.

Jednak – jak mówi znane przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto znać różne działania profilaktyczne, które nie tylko pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale również przyczynią się do polepszenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

 

Dieta

Dieta w profilaktyce raka jelita grubego obejmuje ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mięsa, a także produktów bogatych w tłuszcze trans i mocno przetworzonych. Zaleca się również spożywanie większej ilości warzyw i owoców, które są bogate w błonnik i przeciwutleniacze. Dieta powinna być urozmaicona i zrównoważona, aby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W takiej profilaktycznej diecie powinny się znaleźć m.in. marchewka, seler naciowy, rzodkiewka, brokuły czy też jabłka. W diecie należy pamiętać także o piciu odpowiedniej ilości wody. Powinno się pić minimum 8 szklanek wody dziennie. Warto wypijać także herbatki ziołowe np. z rumianku czy szałwii, które usprawniają perystaltykę jelit.

Dobrym pomysłem jest również wyeliminowanie cukru lub jego maksymalne ograniczenie. Szkodliwy biały cukier można zastąpić zdrowszym miodem, zwłaszcza tym naturalnego pochodzenia, który ma wiele prozdrowotnych składników.

 

Zdrowy tryb życia

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka jelita grubego. Zmniejsza ona ryzyko powstania nowotworu nawet o kilkadziesiąt procent! Regularna aktywność fizyczna pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała i wspomaga perystaltykę jelit, co przyczynia się do szybszego usuwania resztek pokarmowych i toksyn z organizmu.

Co istotne, aktywność fizyczna może przyjmować stopień umiarkowany, czyli spacerowanie, rekreacyjną jazdę na rowerze lub pływanie w basenie. Liczy się przede wszystkim systematyczność i utrzymywanie organizmu w dobrej kondycji.

 

Brak nałogów

Zarówno alkohol spożywany w nadmiarze, jak i dym papierosowy oraz inne używki mogą znacznie zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Nie ma nałogu, którego nie można by wyeliminować lub ograniczyć do minimum. Warto pamiętać, że każdy ma wpływ na swoje zdrowie i powinniśmy dbać o siebie, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Osoby spożywające alkohol powinny ograniczyć go do minimum, z kolei palące papierosy, całkowicie zrezygnować z nałogu. W razie potrzeby, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą uporać się z nałogiem.

 

Systematyczne badania przesiewowe

Badania przesiewowe powinny być jednym z elementów profilaktyki, zwłaszcza po 40-50 roku życia. Niestety, wciąż mało osób decyduje się na regularne badania – a przecież to dzięki nim można wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium i skutecznie go leczyć. Rak jelita grubego rozwija się powoli, dlatego też tak ważne jest sprawdzać stan swojego zdrowia, nawet wtedy, gdy organizm nie daje żadnych niepokojących objawów.

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego" można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl.

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl