Stres to coś, co niejednokrotnie musimy doświadczyć w swoim życiu. Sporo osób ma też obecnie proble
Jeśli borykasz się z problemami wynikającymi z podwyższonego poziomu stresu, tutaj znajdziesz 4 praktyczne wskazówki, jak sobie z tym radzić.
artykuł sponsorowany

Stres to coś, co niejednokrotnie musimy doświadczyć w swoim życiu. Sporo osób ma też obecnie problemy z nadmiarem stresu, na co wpływa wysokie tempo życia. Dlatego warto dowiedzieć się jakie aktywności mogą sprawić, że poziom stresu w organizmie zmaleje. Wbrew pozorom, jest na to całkiem sporo sposobów, o których więcej dowiecie się poniżej. Sprawdź 4 aktywności, które pomogą Ci zmniejszyć stres.

Postaw na relaksującą muzykę

Jedna z pierwszych rzeczy, która przychodzi naturalnie do głowy w momencie, gdy chcemy zmniejszyć poziom stresu, to oczywiście słuchanie muzyki. Tutaj najlepiej będzie postawić na relaksującą muzykę, która wprowadzi nas w przyjemny trans i pozwoli chociaż na chwilę zapomnieć o otaczających nas problemach. Dobrym pomysłem będzie też postawienie na wygodny sprzęt do słuchania muzyki, jak na przykład słuchawki bezprzewodowe - najlepsze urządzenia tego rodzaju znajdziesz tutaj: https://radartechnologiczny.pl/sluchawki-bezprzewodowe-ranking/.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaj muzyki jakiej powinniśmy słuchać, żeby się odstresować - dobrym pomysłem będzie muzyka bez wokalu. Warto też wybrać taki gatunek muzyki, który uwzględnia grę na takich instrumentach jak skrzypce, flet czy fortepian. W efekcie najlepszymi gatunkami muzyki, które skutecznie obniżają poziom stresu w organizmie, to folk, muzyka klasyczna oraz jazz. Interesującą alternatywą będą również dźwięki natury, przykładowo dźwięki wydawane przez szumiące fale są bardzo relaksujące.

 

Zacznij ćwiczyć

Aktywność fizyczna to kolejny sposób na to, aby zapanować nad stresem. Jest to skuteczne rozwiązanie i wcale nie musimy ćwiczyć długo, aby osiągnąć zamierzony cel. Ważne jest tutaj przede wszystkim to, że ćwiczenia fizyczne są w stanie zmniejszyć wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu, oraz zwiększyć wydzielanie hormonów szczęścia - endorfin. Aby skutecznie zmniejszyć poziom stresu za pomocą aktywności fizycznej, należy zwiększyć liczbę uderzeń serca - powinno to być od 120 do 180 razy na minutę przez 20 do 30 minut dziennie.

Najprostszym sposobem na aktywność fizyczną będzie prawdopodobnie zaplanowanie codziennych spacerów, które nie zajmą nam dłużej niż 30 minut. Oprócz tego, że będziemy mogli w ten sposób się zrelaksować i odciąć od stresujących sytuacji, to jeszcze wzmocnimy wydzielanie endorfin poprzez wysiłek fizyczny. Jeśli zauważymy, że nam to rzeczywiście pomaga, warto będzie rozważyć, przykładowo, regularne bieganie na świeżym powietrzu lub pływanie na pobliskim basenie.

 

Śpij dobrze

Z pewnością nie zdziwi nikogo fakt, że dobry sen wpływa na zmniejszenie poziomu stresu w organizmie. Obecnie ludzie często mają problemy z zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości snu, na co wpływa wiele czynników - od różnego rodzaju obowiązków po złą higienę snu. Najważniejsze to sprawić, że zapewnimy swojemu organizmowi co najmniej 8 godzin snu, przez co negatywne efekty powodowane przez stres zostaną skutecznie zredukowane. Dodatkowym zalecanym rozwiązaniem jest w tym przypadku ustalenie regularnej godziny, o której będziemy chodzić spać.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że osiągnięcie dobrego snu nie zawsze jest łatwe ze względu na problemy z zaśnięciem. W końcu wysoki stres potrafi w mocny sposób zaburzyć proces, który pozwala nam codziennie zasypiać, przez co sporo osób może borykać się z problemami związanymi z bezsennością. Aby ułatwić sobie codzienne zasypianie, powinniśmy zatem zadbać o odpowiednią higienę snu. To znaczy, że nie powinniśmy jeść węglowodanów przed snem, wyłączyć na godzinę przed snem urządzenia elektroniczne oraz regularnie chodzić spać o tych samych godzinach.

 

Zadbaj o dobrą dietę

Odpowiednio ułożona, zdrowa dieta będzie miała istotny wpływ na to, jak bardzo odczuwamy wpływ stresu na nasz organizm. Najlepszym sposobem byłoby tutaj zrobienie planu posiłków z dietetykiem, który powie nam nie tylko co jeść i pić, ale też w jakich godzinach najlepiej będzie spożywać posiłki. Nie zawsze jednak jest to konieczne, ponieważ czasami niewielkie zmiany w diecie potrafią sprawić, że nie odczujemy stresu w tak samo mocny sposób.

Aby pomóc sobie w walce ze stresem, najlepiej będzie przede wszystkim zrezygnować z takich używek jak kawa, energy drinki oraz alkohol. Zarówno kofeina, jak i alkohol są w stanie bowiem podnosić poziom odczuwanego stresu. Jako zastępstwo dobrze działa w tym przypadku zielona herbata. Do tego zadbajmy o to, aby pić dużo wody w trakcie dnia oraz stawiajmy tylko i wyłącznie na zdrowe przekąski. Istotne znaczenie może też mieć śniadanie, bez którego nie powinniśmy wychodzić z domu.

 

Naucz się medytować

Oprócz wyżej zamieszczonych rad dobrze będzie rozważyć jeszcze wprowadzenie do swojego życia regularnej medytacji. Jeśli nie zapoznaliśmy się dotąd z tego typu aktywnością, możemy mieć problemy z wdrożeniem się w medytację. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż niesie to za sobą pozytywne skutki w walce ze stresem. Według badań już od 15 do 20 minut medytacji jest w stanie pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu stresu.

Obniżenie stresu to nie jedyna zaleta medytacji. Wpływa ona pozytywnie na nasze organizmy jeszcze na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć odczuwany lęk oraz pozytywnie przeciwdziałać depresji występującej w łagodnej formie. Co więcej, medytacja jest w stanie również zwiększyć naszą samoocenę. Jeśli więc jeszcze nie mieliście okazji wdrożyć się w medytację, dobrze będzie przynajmniej spróbować.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl