Co to jest Zasiedzenie a co „uwłaszczenie”? Jakie są cechy wspólne i różnice. Tego i nie tylko d
Zasiedzenie a „uwłaszczenie” – cechy wspólne i różnice. Zapraszamy na darmowe konsultacje prawne
artykuł sponsorowany

Co to jest Zasiedzenie a co „uwłaszczenie”? Jakie są cechy wspólne i różnice. Tego i nie tylko dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Osobiście zawsze uważałem, że „uwłaszczenie” jest szczególnym rodzajem zasiedzenia. Można się z tym zgodzić lub nie, ale prawda jest taka, że pomimo zasadniczych różnic występujących pomiędzy tymi dwiema instytucjami, jest też tak wiele cech wspólnych, że sformułowanie takiej tezy nie może być uznać za bezpodstawne.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że pisząc o „uwłaszczeniu”, mam na myśli nabycie własności na podstawie ustawy z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Celowo używam tego zwrotu żeby być zrozumiałym. Zrozumiałym dlatego, bo większość moich klientów mówiąc o „uwłaszczeniu” jest przekonana, że sprawa dotyczy właśnie tej ustawy.

Dodatkowo, wpis ten ma na celu porównanie dwóch opisywanych instytucji. Nie wyjaśniam na czym polega zasiedzenie, ponieważ opisywałem temat we wcześniejszych wpisach. Zainteresowanych odsyłam do tu: https://goo.gl/rCVuoN

Podobnie jeżeli chodzi o „uwłaszczenie”. To na czym ono polega znajdziecie tu https://bit.ly/2uUcWOp

Ale do rzeczy!!!

Cechy wspólne

  1. Terminologia - nazewnictwo

Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych posługuje się tą samą terminologią prawną jaka występuje w przepisach o zasiedzeniu w kodeksie cywilnym.

To znaczy, występują tam zwroty takie jak – „posiadanie samoistne”, „posiadanie zależne”, dobra i zła wiara”.

Wszystkie te zwroty zostały przeze mnie omówione we wpisie dotyczącym zasiedzenia dlatego wydaje mi się, że nie warto tego powtarzać. Jednakże, osoby chcące odświeżyć sobie wiadomości, bądź te które nie miały możliwości zapoznania się z nimi, odsyłam do wpisu, który znajduje się tu: https://goo.gl/rCVuoN

  1. Sposób władania nieruchomością

Podobnie, jak w przypadku nabycia własności przez zasiedzenie, „uwłaszczenie” jest uzależnione od charakteru władania nad nieruchomością.

Władanie ma mieć charakter posiadania samoistnego, o czym decydują przede wszystkim okoliczności faktyczne o charakterze zewnętrznym, tj. zachowanie się posiadacza dostrzegalne dla innych osób, za pomocą którego posiadacz demonstruje swoją wolę wykonywania pełnego władztwa nad rzeczą dla siebie.

W ustawie o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych jest jeden wyjątek, który zezwala na „uwłaszczenie” osobie, która włada nieruchomością  w innym charakterze niż w charakterze posiadacza samoistnego.

Z racji na to, że stanowi to zasadniczą różnicę, wyjątek ten opisuje w dalszej części tekstu.

  1. Sposób nabycia własności

Najważniejsza cechą łączącą obie instytucje jest to co ja określam jako - Trzask! Prask! I już! Stało się! Czyli nabycie własności z mocy samego prawa.

Oczywiście, jak i w przypadku zasiedzenia, tak i w przypadku „uwłaszczenia” okoliczność taka jest uzależniona od wystąpienia jeszcze innych czynników, ale o tym później.

Najbardziej jednak istotne jest to, jakie są różnice. Wszystkie one zostały opisane w dalszej części tekstu, który znajdziecie na naszym blogu klikając w ten link: https://bit.ly/2M4bNgL

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl