Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia  na niebie czeka nas piękny spektakl. W te wakacje najwięks
Tej nocy wypatrujcie na niebie spadających gwiazd!

Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia  na niebie czeka nas piękny spektakl. W te wakacje największą ilość Perseidów zobaczymy już tej nocy.

To prawdziwa gratka dla zakochanych, marzycieli czy astronomów i fotografów. Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorytów. W te wakacje Największa ich ilość spadnie jednak już tej nocy,  z piątku (12.08) na sobotę (13.08). Tym razem jednak obserwacje utrudni Księżyc, który dobę temu był w superpełni a także nieszczególna aura w naszym regionie.

Meteory można będzie zaobserwować bez specjalnych przyrządów, jednak aby zapewnić sobie lepszą widoczność najlepiej wyjechać poza miasto, aby można było odizolować wzrok od źródeł światła.

Czym są Perseidy? To jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. Pochodzą one z warkocza komety 109P/Swift-Tuttle. Każdego roku pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia dochodzi do przecięcia orbity ziemskiej z orbitą komety, a spadające meteory, które są potocznie nazywane "spadającymi gwiazdami", spalając się w atmosferze tworzą spektakularne zjawisko.  Swoją nazwę biorą one od gwiazdozbioru Perseusza, bo to właśnie w nim podczas największej aktywności jest miejsce, z którego meteory "wylatują". Perseusz jest gwiazdozbiorem nieba północnego.

Dawniej Perseidy nazywane były Łzami św. Wawrzyńca, który zginął męczeńską śmiercią około 10 sierpnia. W niektórych kręgach kulturowych uważano, że każda spadająca gwiazda zwiastuje śmierć jakiegoś człowieka. Na widok spadającej gwiazdy warto też podobno pomyśleć życzenie. Pozostaje tylko przygotować pokaźną listę ponieważ aktywność Perseidów może wynosić nawet ponad 100 na godzinę!

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.