Złożenie kwiatów pod pomnikiem 12 Pułku Piechoty przy byłych koszarach, pochód sztandarowy, msza ś
Tak Wadowice uczciły 227. rocznicę uchwalenia konstytucji

Złożenie kwiatów pod pomnikiem 12 Pułku Piechoty przy byłych koszarach, pochód sztandarowy, msza święta za ojczyznę, pokaz musztry paradnej i śpiewanie pieśni patriotycznych: tak Wadowice obchodziły Święto Konstytucji 3 Maja.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. 225 lat temu była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

W Wadowicach uroczystości rozpoczęły się w czwartek (3.05) o godzinie 12:00 od mszy za ojczyznę w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Po niej zgromadzeni przemaszerowali pod Pomnik Żołnierzy 12 Pułku Piechoty przy ulicy Lwowskiej. Kwiaty złożyli tam przedstawiciele władz miasta, kombatanci, mieszkańcy, przedstawiciele wadowickich instytucji i stowarzyszeń oraz delegacje szkół. Odegrano także hymn państwowy a burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski wygłosił krótkie przemówienie.

Po złożeniu kwiatów delegacje i poczty sztandarowe w sporym upale przeszły na wadowicki rynek gdzie odbył się pokaz musztry paradnej i wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej śpiewania pieśni patriotycznych. Nie zabrakło tradycyjnego już poczęstunku żołnierską grochówką.

Pochód ubarwiły dźwięki orkiestry dętej strażaków z OSP Klecza i OSP Chocznia a także harcerska grupa rekonstrukcyjna z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

Warto przypomnieć, że o godzinie 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Wadowicach odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru pod dyrekcją  Alicji Jakubiak. Wstęp  wolny!

 

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 פֿאָלקס שטימע 2018-05-03 19:21
Cytuję dert:
hahha alle ped..buty


Mówisz oczywiście o tych cichobiegach z czerwonymi sznurówkami ze zdjęcia nr 8 :P
Cytować
+8 #2 Obserwator 2018-05-03 21:43
Bartuś juz troche przesadza z tą swoją córeczką. Powazne uroczystości mundurowe a on wszędzie z córeczką. Dobrze że dziśiaj ubrał chociaz marynarke bo w Kalwari na zawodach strażackich był w koszulce jakby był na spacerze.To nie piknik rodzinny panie starosto,to są powazne uroczystości to pasowało by jakoś wyglądac i sie prezentować.Jes t pan w straży to trzeba ubrać mundur.
Cytować
+5 #3 do araba 2018-05-04 10:31
Cytuję פֿאָלקס שטימע:
Cytuję dert:
hahha alle ped..buty


Mówisz oczywiście o tych cichobiegach z czerwonymi sznurówkami ze zdjęcia nr 8 :P


chyba nr 6
Cytować
-3 #4 gosc 2018-05-05 11:18
no i ujawnil sie wszystkim obecnym klown - to ten w czerwonych butach... zalosny widok na takiej uroczystosci...
Cytować
+5 #5 Do BARTUSIA 2018-05-05 20:38
Coś w tym jest, przyznaję ci rację. Powinien dziecko dać rodzicom lub tesciom podczas takiego święta,a nie pełnić jednocześnie funkcji i opiekuna. Zycie zawodowe musi graniczyc z osobistym i tu mam nadzieję, Bartuś tak krytykowany przez tych, z którymi się dziś afiszuje i jak śmiem twierdzić,który mi ufa jednak nie zazna przychylności społeczeństwa,c zego mu szczerze życzę.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.