Od kilku miesięcy  trwa rewitalizacja ruin zamku w Lanckoronie. Zobaczcie jak to obecnie wygląda!
Lanckoroński zamek w coraz lepszym stanie. Zobaczcie nowe zdjecia z rewitalizacji!

Od kilku miesięcy  trwa rewitalizacja ruin zamku w Lanckoronie. Zobaczcie jak to obecnie wygląda!

Od kilku miesięcy  trwa rewitalizacja ruin zamku w Lanckoronie. Wykonuje je  Firma Konserwatorska Piotra Białko Zabytki Malarstwa, Rzeźby i Architektury z Krakowa. W ramach zadania  mają zostać przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstanie kilka punktów widokowych i urokliwych miejsc kontemplacji z  ławeczkami i zadaszeniami w wybranych miejscach, tablice edukacyjne, miejsca bird-watchingu oraz miejsca obserwacji płazów i gadów. Prace doprowadzą też do wyeksponowania elementów nowożytnej Twierdzy Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości. Do jej zatarcia doprowadziła niewłaściwa gospodarka leśna i komunalna. Po przeprowadzeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowa rekonstrukcja obejmie most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i  uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.

W poniedziałek (6.11) wójt Lanckorony Tadeusz Łopata w towarzystwie kierownika budowy oceniał postęp prac. W trakcie wizyty włodarz zobaczył na własne oczy jak zmienia się wygląd zamku m.in. powstały przyczółki mostu, który będzie prowadził na zamek, powstaje ścieżka spacerowa bezpośrednio przy ruinach, powoli pną się do góry mury obwodowe z bastionami, trwają również prace wewnątrz baszty oraz można zobaczyć sklepienie piwnicy zamkowej. Remont ma potrwać do 31 grudnia tego roku.

Tak obecnie wyglądają  remontowane ruiny zamku w Lanckoronie:

A tak według wizualizacji ma wyglądać zamek i jego okolice po remoncie (wizualizacja Flexiforma):

 

 

 

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.