Z okazji otwarcia w czerwcu łącznicy kolejowej, ukazała się nowa książka o historii kolei w Kalwari
Z okazji otwarcia łącznicy kolejowej, nowa książka o kolei w Kalwarii

Z okazji otwarcia w czerwcu łącznicy kolejowej, ukazała się nowa książka o historii kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej autorstwa prof. Andrzeja Nowakowskiego, znanego miłośnika kolejnictwa i regionalisty.

W połowie ubiegłego roku  ruszyły prace dla budowy nowego odcinka jednotorowej linii kolejowej nr 621 Kalwaria Zebrzydowska Północ. Łącznica kolejowa,  bo o niej mowa, czyli nowy odcinek toru o długości blisko 500 metrów, połączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała.

Prace powoli dobiegają końca: wybudowany został prawie pół kilometrowy nasyp kolejowy, tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym a także sieć trakcyjna, infrastruktura energetyczna i teletechniczna oraz dwa nowe przepusty kolejowe.  Prace warte 23 miliony złotych wykonuje wyłoniona w przetargu, do którego przystąpiło łącznie 6 podmiotów, firma  ZUE S.A. z Krakowa. Zadanie ma być realizowane w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Projekt jest dofinansowany z POIiŚ.

Oddanie łącznicy kolejowej do eksploatacji planowane jest w rozkładzie jazdy 2023/2024: ma być ona gotowa w czerwcu tego roku. W zasadzie jest  to odbudowa łącznicy: istniała ona w tym miejscu, ale została rozebrana w latach sześćdziesiątych i pozostała po niej jedynie część nasypu. Nowa jest  szersza i o innym profilu (tego wymagają obecne normy odnośnie takich torów).

Powstanie łącznicy spowoduje, że czas przejazdu pociągów z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska skróci się: pociągi będą jechać bezpośrednio, bez wjeżdżania na stację kolejową Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i zmieniania kierunku. To rozwiązanie usprawni ruch kolejowy i pozwoli skrócić nawet o blisko kwadrans podróże na tej trasie.

Z okazji budowy łącznicy a także 135 lecia uruchomienia linii kolejowej nr 117 Bielsko-Wadowice-Kalwaria, na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka prof. Andrzeja Nowakowskiego "Kolej w Kalwarii Zebrzydowskiej (1888-2023). Andrzej Nowakowski jest dr hab. nauk prawnych, dr hab. nauk o kulturze fizycznej, prof. nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego, był także przewodniczącym wadowickiej "Solidarności" w 1981 roku a także jednym z inicjatorów odbudowy Pomnika 12 p.p., urządzenia Domu Papieża oraz reaktywowania "Sokoła" w Wadowicach. Wielki miłośnik i pasjonat kolei,  autor kilku publikacji dotyczących regionalnego kolejnictwa m.in. Wadowic jak i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nowa publikacja liczy 44 strony, VII rozdziałów. Przedstawia burzliwe dzieje kalwaryjskiej kolei w różnych okresach. Sporo miejsca poświęcono Kolejowemu Szlakowi Jana Pawła II a także właśnie łącznicy.

Książka jest dostępna m.in. w Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej ale warto się pospieszyć, bo jej nakład nie jest zbyt wielki a stanowi łakomy kąsek dla lokalnych miłośników kolejnictwa. Ukazała się dzięki dofinansowaniu gminy Kalwaria Zebrzydowska i gminy Stryszów.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Kolejny 2023-03-15 14:59
kolejny raz po za wadowicami rozwój
no cóż całe miasto wie co głosno krzyczeć :)
Ach ta cenzura
Cytować
+2 #2 yooo 2023-03-15 17:46
Jaki koszt książki?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.