W piątek (17.03) o godzinie 17.30 Muzeum Miejskie zaprasza do sali kameralnej WCK na spotkanie z Krzyszt
Zwyczajna czy niezwyczajna? Wieś oczami naszych przodków

W piątek (17.03) o godzinie 17.30 Muzeum Miejskie zaprasza do sali kameralnej WCK na spotkanie z Krzysztofem Saferną, autorem monografii Przybradza. Wraz z prof. Mateuszem Wyżgą z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie spróbują odpowiedzieć na pytanie jakie miejsce zajmuje wieś we współczesnej humanistyce.

Spotkanie zatytułowane „Zwyczajna czy niezwyczajna? Wieś oczami naszych przodków” będzie dobrą okazją, aby dowiedzieć się, jak wyglądały prace nad prawie 500. stronnicową monografią. Fascynacje historią przodków oraz bliższych i dalszych sąsiadów pomogły młodemu inżynierowi rolnictwa Krzysztofowi Safernie odkrywać coraz to nowsze fakty i zdarzenia z przeszłości wsi. Przeprowadził on z mieszkańcami wiele ciekawych rozmów, zgromadził pokaźną kolekcję archiwalnych fotografii, a dzisiaj dalej rozwija swoją historyczne zainteresowania m.in. podejmując studia uniwersyteckie.

Swoje zainteresowania podziela z dr. hab. Mateuszem Wyżgą, prof. UP, historykiem, działaczem społecznym i wieloletnim sołtysem wsi Dziekanowice. Jego wydana w ubiegłym roku książka Chłopstwo. Historia bez krawatu  jest niezwykle barwną opowieścią o dziejach polskiego chłopstwa. Już we wstępie autor zachęca wszystkich do poznawania wiejskiej tożsamości, z którą nierozerwalnie wiążą się losy znacznej większości Polaków, którzy doszukiwać się mogą swoich chłopskich korzeni.

Goście spotkania rozmawiać będą m.in. o potencjale kulturowym małych ojczyzn, o zanikaniu kultury chłopskiej, poznawaniu źródeł historycznych czy tożsamości współczesnych mieszkańców wsi oraz trudnościach pojawiających się przy tworzeniu tak bogatej monografii.

Spotkanie będzie również transmitowane w sieci na fanpage’u Muzeum Miejskiego.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.