Barwna kolumna maluchów przemaszerowała ulicami miasta na wadowicki rynek. To Europejska Parada Przedsz
Kolumna  przedszkolaków przemaszerowała ulicami Wadowic

Barwna kolumna maluchów przemaszerowała ulicami miasta na wadowicki rynek. To Europejska Parada Przedszkolaków, projekt, którego celem jest m.in. otwartość na inne kultury, propagowanie idei uczenia się przez całe życie czy uczenie się języków obcych.

W piątek (2.06) kolorowe kolumny maluchów przemaszerowały ulicami miasta na wadowicki rynek. Pomysłowe kostiumy, rekwizyty i chorągiewki jednoznacznie wskazywały na temat wydarzenia - Europejską Paradę Przedszkolaków. W rękach paradujących łatwo było rozpoznać symbole Irlandii, holenderskie tulipany, biało-czerwone chorągiewki polskie i czerwono - białe emblematy maltańskie, zdjęcia  włoskich zabytków oraz niemieckie i austriackie herby. Największy zachwyt wzbudziły kostiumy starożytnych Greków, hiszpańskich tancerzy oraz francuskich elegantów.

Na centralnym placu Wadowic wszystkich witała organizatorka wydarzenia, Bernadetta Kowalska z Przedszkola Publicznego nr 1 w Wadowicach, wymieniając nazwy poszczególnych placówek i krajów, które wybrały do zaprezentowania: Przedszkole Publiczne nr 1-Irlandia, Przedszkole Publiczne nr 2-Włochy, Przedszkole Publiczne nr 3-Hiszpania, Przedszkole Publiczne nr 5-Anglia, Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Choczni-Polska, Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Choczni-Malta, Zespół Szkół Publicznych w Wysokiej-Grecja, Zespół Szkół Publicznych w Jaroszowicach-Francja, Zespół Szkół Publicznych nr 1 –Niemcy, Zespół Szkół Publicznych nr 2-Austria oraz Zespół Szkół Publicznych nr 3-Holandia.

O godzinie 10:30 nastąpił kulminacyjny moment parady. Wszystkich przedszkolaków, nauczycieli, rodziców, gości i turystów przywitała Iwona Majkowska-Kochan, koordynator Projektu "Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej", realizowanego w ramach Programu PO WER przez 8 szkół i 5 przedszkoli z gminy Wadowice.

Przypomniała ona główne cele projektu, którymi są zastosowanie nowych rozwiązań w edukacji, promowanie idei uczenia się przez całe życie, kształtowanie otwartości na inne kultury i narody oraz propagowanie uczenia się języków obcych oraz wyjaśniła, że cele te będą realizowane poprzez doskonalenie kompetencji kadry edukacji szkolnej poprzez odbycie 108 kursów językowych i metodyczno - językowych w ośmiu krajach europejskich i wdrożenie ich rezultatów  do pracy z uczniami i wychowankami.

Maluchy odpowiedziały na pytania dotyczące reprezentowanych przez nie krajów oraz wspólnie zaśpiewały wybraną wcześniej piosenkę w języku angielskim "If you happy".

 

 

(IMK, AS)
(zdjęcia: Kinga Cholewka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 AA 2017-06-03 23:08
Pani Kowalska pracuje w Przedszkolu Publicznym Nr 2, a nie jak to napisano nr 1 - hmm...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.