Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach lekcje przyrody odbywać będą w wyjątkowej s
W Woźnikach powstaje wyjątkowe miejsce do nauki i zabawy

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach lekcje przyrody odbywać będą w wyjątkowej scenerii ogrodu. Nie będzie to jednak zwykły ogród, a ogród doświadczeń ze ścieżką sensoryczną...

Dzięki niemu dzieci będą mogły przeprowadzać wyjątkowe eksperymenty wśród zieleni pachnących roślin. Ogród powstaje z inicjatywy pracowników firmy ze Spytkowic De Heus, która przeznaczyła 50 tys. zł netto. To efekt programu prospołecznego „Działamy i wspieramy”, jaki funkcjonuje w firmie. Umożliwia on pracownikom zgłaszanie inicjatyw dla dzieci i ich realizację w całej Polsce. Budowa ogrodu doświadczeń w Woźnikach to jeden z realizowanych projektów.

Ważnym elementem ogrodu jest ścieżka sensoryczna, która nie tylko zapewni dzieciom zabawę, ale i zadba o prawidłowy rozwój motoryki oraz równowagi i koordynacji ruchowej. Pobudzi także wrażenia i wyobraźnie dotykową. Obok ścieżki posadzono smakowite i pachnące roślinki, tak by dodatkowo wpłynąć na zmysły dzieci.

Ogród doświadczeń pozwala na poznawanie zmysłami otaczającego świata. Przechodząc całą ścieżkę, dzieci zaznajomią się z różnymi strukturami materiałów ekologicznych – szyszkami, korą, kamieniami. Najmłodsi poznają również właściwości wody, będą obserwować pogodę, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Na zielonych lekcjach przyrody będą przeprowadzać różne eksperymenty i obserwacje — mówi Ewelina Wardęga, pracownik De Heus.

W ogrodzie, poza ścieżką znajdą się m.in. dendrofon, stacja meteorologiczna, zegar słoneczny, koło fortuny, wieża liczb, światowidy z ciekawostkami, koło fortuny, stoliki do doświadczeń oraz oczywiście wiata ze stołami z grami przyrodniczymi (wyposażona w sprzęt laboratoryjny).

Warte podkreślenia jest duże zaangażowanie i współpraca rodziców, nauczycieli i pracowników firmy De Heus. Wspólna praca pomoże rozbudzić zainteresowania dzieci, rozwijać ich świadomość ekologiczną oraz umożliwi im doświadczanie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Zaangażowanie społeczności lokalnej jest bardzo duże: każdy ma swoje zadanie. Jedni sadzą roślinki, inni tworzą i mocują karmniki, budują schody, kształtują ścieżkę czy malują. W projekt ogrodu zaangażowała się również firma Agropunkt z Zatora – dystrybutor produktów De Heus, który dostarczył najlepszą dla roślin w ogrodzie ziemię oraz trawę.

Oficjalne otwarcie ogrodu doświadczeń odbędzie się już 3 czerwca  o godzinie 14:00. Pojawi się na nim Jasiek Mela, prezes Fundacji „Poza Horyzonty”, która  wspomaga osoby po amputacji, w tym dzieci poszkodowane w wypadkach rolniczych. Towarzyszy ona także w procesie przechodzenia przez trudności, wspierając, motywując oraz zapewniając wsparcie psychologiczne i rehabilitacyjne, m.in. ćwicząc z dziećmi także w takich miejscach jak ogrody doświadczeń.

W dniu otwarcia na najmłodszych (nie tylko ze szkoły podstawowej w Woźnikach – ogród jest otwarty dla wszystkich dzieci) czekać będzie wiele atrakcji: gry i zabawy, warsztaty przyrodnicze, eksperymenty naukowe, a także pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach i smakołyki, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woźnik.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-4 #1 Desmodur One 2017-05-15 17:00
Niesamowite ! Dzieci z Woźnik zobaczą przyrodę ...a nawet szyszki i korę .Pewnie ekologiczną. A ślimaki będą ?
Cytować
0 #2 Dorota Kilma 2017-05-24 17:55
Dobry przykład działań CSR. Oby takich więcej;-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.