Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w klasach pierwszych  szkoły Zespół Szkół im AK w Andrych
Umowa z MON podpisana. Oddziały Przygotowania Wojskowego w szkołach ZDZ

Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w klasach pierwszych  szkoły Zespół Szkół im AK w Andrychowie funkcjonuje Oddział Przygotowania Wojskowego do którego zakwalifikowali się uczniowie  z klas wojskowych Technikum Logistycznego .z Andrychowa i Wadowic.

30 września w Bielsku-Białej miało miejsce uroczyste podpisanie porozumień o współpracy z wojskowymi Jednostkami Patronackimi wskazanymi przez MON  do realizacji Programu szkolenia uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Porozumienia zostały podpisane przez  Jacka Kwiatkowskiego – prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego  ppłk Tomasza Neumanna – dowódcę 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka w Bielska-Białej.

Oddziały przygotowania wojskowego, stanowią wyjście  naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, zarówno społecznym, jak i  Sił Zbrojnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej i w dalszej perspektywie czasowej wpływać będą  na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.

Jesteśmy jedną z 4 szkół Województwa Małopolskiego, która dostąpiła tego zaszczytu. Staraliśmy się kilka lat i w uznaniu naszych zasług, programów , które realizujemy ,nasze oczekiwania zostały spełnione. Od lat 8 realizujemy w naszych szkołach bardzo bogaty program przygotowania wojskowego od musztry, strzelania na prawdziwych strzelnicach , przez sztuki walki , morsowanie ,obozy wojskowe, survivale, po loty spadochronowe. Ważnym punktem programu jest również wychowanie patriotyczne, nauka śpiewu pieśni patriotycznej czy kultura regionalna. Program OPW daje duże możliwości pozyskania specjalistycznego sprzętu, np. maski p. gazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, dla każdego uczestnika kompletne umundurowanie, bluzy spodnie, koszulki, plecaki, i wiele, wiele innych.. Do tego MON współfinansuje w wys. 50% kosztów, budowę torów sprawnościowych , czy strzelnic. Po ukończeniu szkolenia prowadzonego przez żołnierzy patronackiej jednostki wojskowej młodzież otrzymuje , Certyfikat ukończenia szkolenia OPW, który przynosi preferencje przy przyjęciu na uczelnie wojskowe oraz przy kontynuowaniu kariery wojskowej.To dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy z młodzież – mówi nam Zofia Wanat, dyrektor Zespołu Szkół im AK w Andrychowie, ZDZ Katowice.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 AlojzP 2020-10-10 17:06
Nie oddamy ani guzika! Trza nam mocnej, narodowej armii! Wodzu prowadź! Na Kowno! Nasze zagony pancerne na Moskwę i Berlin! Cały płaski świat nam zazdrości!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.