Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Stanisławiu Górnym organizują szereg akcji w ramach "O
Piosenkami zachęcali do noszenia odblasków. Ale nie tylko...

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Stanisławiu Górnym organizują szereg akcji w ramach "Odblaskowej Szkoły". Mają one promować bezpieczne zachowanie w ruchu drogowym a także uczulić pieszych na noszenie elementów odblaskowych.

Jak co roku Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Stanisławiu Górnym przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Celem akcji, mającej formę konkursu, jest promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, uwrażliwienie na potrzebę noszenia odblasków, a także wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe.

W ramach „Odblaskowej szkoły” zorganizowano w szkole szereg inicjatyw, w które zaangażowali się wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. 22 września, podczas pikniku sportowego, dzieci z klas  I – III głośnymi okrzykami, piosenkami i wierszykami zachęcały wszystkich uczestników do noszenia odblasków. Swój „odblaskowy pochód” uczniowie powtórzyli 28 września, kiedy podczas spaceru po naszej miejscowości, skandując hasła i niosąc kolorowe transparenty, rozdawali napotkanym mieszkańcom odblaski oraz zwracali uwagę na konieczność ich noszenia.

W szkole zorganizowano także konkurs plastyczny. Zadaniem było wykonanie dowolną techniką pracy  „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, ich prace były ciekawe, estetycznie zrobione oraz trafnie zwracały uwagę na prawidłowe zachowania na jezdni. Ponadto uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa, biorąc udział w drużynowym konkursie dotyczącym tej tematyki. „Jak wyglądają znaki drogowe informacyjne?”, „Którą stroną jezdni należy się poruszać?”, „Jak prawidłowo przejść na drugą stronę?” – to tylko niektóre pytania, z którymi mierzyli się jego uczestnicy. Poszczególne klasy szkoły podstawowej rywalizowały również między sobą, walcząc o tytuł "najbardziej odblaskowej klasy". Uczniowi przygotowali także edukacyjne gazetki ścienne oraz swoje klasowe hasła promujące noszenie odblasków. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się sprzedaż „odblaskowych ciasteczek” - tym sposobem również zachęcano dzieci do pamiętania o odblaskach.

Aby uwrażliwić kierowców na konieczność dbania o bezpieczeństwo swoje i innych, a także zwrócić ich uwagę  na potrzebę szczególnej czujności w okolicach szkoły, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami utworzyli „odblaskowy łańcuch” wzdłuż drogi. Nie zapomniano również o seniorach – po nabożeństwie różańcowym uczniowie rozdawali im ulotki edukacyjne, przypominające o obowiązku noszenia odblasków.

W ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" uczniowie młodszych klas, pod kierunkiem Anny Suligi - Makuch, przygotowali scenkę edukacyjną, w której przybliżyli swoim kolegom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, natomiast uczniowie klasy I biorą udział w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka". Również na innych lekcjach dzieci, wspomagane przez nauczycieli, utrwalają wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego. Dużą pomocą w tym zakresie była wizyta w naszej szkole policjantów i strażników miejskich, którzy utrwalili z dziećmi najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym oraz rozdali wszystkim uczniom elementy odblaskowe.  

Opisane inicjatywy to nie jedyne, jakie podjęto w ramach „Odblaskowej szkoły”. Uczniów czeka jeszcze m.in. „odblaskowa dyskoteka”, na którą obowiązywać będzie bilet wstępu - dowolny element odblaskowy, a także uroczysta gala podsumowująca cały projekt. Gościem specjalnym będzie na niej radny Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński, który wręczy zwycięskim uczniom dyplomy i ufundowane przez siebie nagrody.

Organizatorzy mają nadzieję, że wszystkie organizowane działania przysłużą się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Oczywiście, nie kończą się one wraz z finałem akcji "Odblaskowa Szkoła", lecz będą również kontynuowane w kolejnych miesiącach...

(EB)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Michał 2018-10-30 11:38
Przykład super ale powinna być ustawa regulująca obowiązek noszenia odblasków przez pieszych
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.