O nietypowej miłości, poszukiwaniu własnej tożsamości i „błędach systemu” – kolejne sukcesy
Kolejny sukces na „Lipie”

O nietypowej miłości, poszukiwaniu własnej tożsamości i „błędach systemu” – kolejne sukcesy uczniów „Wadowity” w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Młodzieży „LIPA” w Bielsku – Białej.

To już się stało taką małą świecką tradycją, że redaktorzy „Peryskopu” z I LO im. Marcina Wadowity są doceniani także za swoje teksty literackie. Tym razem ten zaszczyt spotkał Emilię Miodońską (po raz drugi z rzędu), Julię Byrską i Martę Ochman. Dziewczyny ujęły jury nietypową formą swoich opowiadań, dlatego zostały laureatkami nagród w kategorii „proza uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Wszystkie są tegorocznymi maturzystkami, więc i tematyka   podjęta w ich tekstach miała charakter już bardziej dojrzały: o poszukiwaniu własnej tożsamości czy opresyjności systemu kontroli osobowości, który w nieokreślonej przyszłości będzie decydował o tym, kto z kim może założyć rodzinę.

W piątek (19.10) na Gali Przeglądu w bielskim klubie „BEST”, zapoczątkowanej refleksyjnym koncertem Czesława Mozila, dyplom i  „paczkę” z wartościowymi książkami oraz antologią nagrodzonych tekstów wręczyli im członkowie jury: Tomasz Jastrun, znany warszawski pisarz i publicysta, oraz Jan Picheta, bielski poeta i animator kultury. Jak zwykle była też okazja do publicznego przeczytania swoich utworów, uczestnictwa w dyskusji panelowej oraz warsztatach literackich z członkami jury.

Coroczny nasz październikowy wyjazd na Galę „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci Przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju - dosłownie od Szczecina po Przemyśl. W ten jeden magiczny dzień tworzą oni taką swoistą rodzinę ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, o co w dzisiejszych czasach wcale niełatwo. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym Przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni – mówi opiekun redakcji „Peryskopu”, polonista z „Wadowity”, Henryk Odrozek.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 jack 2018-10-23 13:25
Gratulacje !!!!
Cytować
0 #2 marc 2018-10-28 09:24
Gratulacje za kolejny, literacki sukces 'gimpla' . Czy treści nagrodzonej formy też wpisują się w laicyzację szkoły, bo należy pochwalić zespołowy udział nauczycieli, katechetów i młodzieży w projekcji filmu KLER.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.