Kolejna grupa techników budownictwa z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach 
Niemcy szkolą budowlańców z CKZiU nr 2

Kolejna grupa techników budownictwa z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach  wróciła z praktyki zawodowej w Niemczech. Kacper, Andrzej, Patryk, Paweł, Marcin i Rafał przez cztery tygodnie mieszkali i pracowali w Eisenach.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wygląda funkcjonowanie  w nowym, nieznanym miejscu, praca z niemieckimi  kolegami i wymagającym szefem. Dużym problemem, jak zwykle, było rozumienie „żywego” języka. Jednak,  nie zrażeni pierwszymi trudnościami, chłopcy odnaleźli się w nowej sytuacji. Oswoili nowe miejsce, poznali miasto, zwiedzili główne atrakcje Eisenach: dom Bacha, Luterhaus,  Automobile Welt i Museum Wartburg.

W  miejscu pracy  doskonalili swoje kompetencje zawodowe i językowe, nabrali pewności siebie, zyskali motywację do nauki języka, poznali niemiecką mentalność i podejście do pracy. W weekendy wyjeżdżali na wycieczki do Lipska (dwukrotnie)  i Erfurtu.

Po co wyjechali na praktykę do Niemiec? Czego oczekiwali po tym doświadczeniu ? Czy te oczekiwania zostały spełnione i jakie rady mają dla kolegów wybierających się na taki wyjazd?

Chcieliśmy poznać innych ludzi, ich kulturę, przekonać się, czy ich życie codzienne bardzo różni się od naszego. Taki wyjazd to okazja do ćwiczenia umiejętności językowych i motywacja do nauki języka, a także pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, przekonać się, jak wygląda praca w niemieckiej firmie i też sprawdzenie siebie, czy podołamy takiemu wyzwaniu – komentują uczniowie

Wszyscy uczestnicy praktyk twierdzą, że ich oczekiwania zostały w całości lub dużej części spełnione.

Dla planujących wyjazd na praktykę mają takie rady:
-    nie bój się, nawet jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności językowych, staraj się jak najwięcej mówić po niemiecku,
-    gdy nie rozumiesz polecenia, pytaj, proś o powtórzenie,
-    nie przytakuj, gdy nie wiesz o co chodzi,
-    korzystaj z możliwości, jakie daje technika – tłumacz internetowy bywa bardzo pomocny,
-    nastaw się pozytywnie na inne osoby,
-    uzbrój się  w cierpliwość, nie zniechęcaj pierwszymi niepowodzeniami.

Przypomnijmmy, że już ósmy rok z rzędu budowlańcy (uczniowie technikum i szkoły branżowej) wyjeżdżają na praktyki zagraniczne. Obecnie realizowany projekt to „Mobilność i edukacja młodych budowlańców  w Turyngii”. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach w kolejnym roku szkolnym oferuje kształcenie nie tylko w popularnym zawodzie technik  budownictwa, ale także uruchamia dwa kolejne, atrakcyjne zawody budowlane: technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz technik inżynierii sanitarnej.

Uczniowie centrum w trakcie nauki mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach prawa jazdy kat. B i T, operatora koparko-ładowarki, projektowania AutoCAD czy operatora wózków widłowych. Obecnie trwa rekrutacja na płatne wakacyjne staże zawodowe, które  cieszą się wśród uczniów dużą popularnością.

(Irena Jagiełka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 olo 2018-04-12 12:16
Brawo chłopaki!!!
Erasmus to super projekt dla nauki, wymiany myśli zdolności i potencjałów młodych EUROPEJCZYKÓW
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.