Starostwo Powiatowe w Wadowicach po prawie  7 latach w końcu sprzedało budynek byłego schroniska mło
Starostwo w końcu sprzedało schronisko w Lanckoronie

Starostwo Powiatowe w Wadowicach po prawie  7 latach w końcu sprzedało budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie. Kupił je prywatny nabywca za 375 tysięcy złotych.

Po prawie 7 latach budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie, własność powiatu wadowickiego,  zostało sprzedane.  Do przetargu tą nieruchomość wystawił jeszcze podczas swojej kadencji były starosta wadowicki Jacek Jończyk (któremu przez 4 lata kadencji nie udało się spieniężyć budynku). Od wystawienia na sprzedaż odbyło się 15 przetargów, wszystkie nierozstrzygnięte. Dopiero w 2017 roku obecnemu Zarządowi Powiatu udało się sfinalizować transakcję, a powiat uzyskał dodatkowe środki.

Co ciekawe, przez cały czas o pozyskanie niszczejącego budynku zabiegał wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, który próbował negocjować warunki wykupu schroniska, wysyłając dziesiątki pism o przekazanie gminie tej nieruchomości.  W tej kwestii wypowiadali się również radni powiatowi z terenu Lanckorony Jerzy Sikora, który wspierał wójta w działaniach i Zbigniew Fraś, który przedstawiał podczas spotkań z mieszkańcami wizję Powiatowego Centrum Konferencyjnego w tym budynku. Ostatecznie jednak zagłosował za sprzedażą w prywatne ręce nieruchomości.

Niektórzy mieszkańcy miejscowości są zdziwieni tą sytuacją, bo uważają, że to historyczne dla Lanckorony miejsce. Budowano je całymi rodzinami, służył lokalnej społeczności i po tym wszystkim znalazł się w rękach powiatu a teraz został sprzedany. Wójt nie ukrywa, że miał wobec schroniska pewne plany. Oczywiście na miarę możliwości budżetowych gminy...

Przypomnijmy, że budynek byłego schroniska młodzieżowego w Lanckoronie położony jest kilkadziesiąt metrów od jej zabytkowego rynku. Ma powierzchnię 310.00 m2, kubaturę 3353 m3 oraz powierzchnię użytkową 544.80 m2. Jest trzykondygnacyjny, murowany z kamienia łamanego i cegły, posiada dach dwuspadowy kryty blachą, schody obłożone płytkami ceramicznymi, stolarkę okienną PCV, stolarkę drzwiową wewnętrzną i zewnętrzną – płyty pełne. Wyposażony jest w instalację wodną, kanalizacyjną do szamba, energetyczną, oświetleniową, odgromową i centralnego ogrzewania (kotłownia lokalna w budynku). W budynku znajduje się 18 pomieszczeń. Część niezabudowaną nieruchomości stanowi skwer zieleni, parking oraz chodnik.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Piotr13021991 2017-06-13 15:34
Najlepiej sprzedać wszystko.
Tak jak były prezes nie istniejącego już PKS-u Wadowice pan Sobieszczyk sprzedał stację paliw. To tak samo jak by ktoś sprzedał studnię od domu bo mu w tym momencie jest nie potrzebna a za tydzień przypomni sobie, że jednak jest potrzebna i teraz już musi od sąsiada kupować wodę!

Nie lepiej było wyremontować na koszt gminy ten budynek i wynająć pod działalność publiczną itp itd ?
Cytować
+4 #2 znajomy 2017-06-13 17:09
Piotrek, skończyłeś już 26 lat, a piszesz takie głupoty 8)
Schroniskiem nikt wcześniej nie był zainteresowany (za drogie), a na jego utrzymanie przez tyle lat starostwo wydało więcej, niż uzyskało ze sprzedaży.
Miało dalej generować straty?
Z jakiej okazji gmina miałaby remontować ten budynek, skoro należał do starostwa?
Poza tym, budynek kupili ludzie o lanckorońskich korzeniach, więc nie do końca poszedł w obce ręce.
Cytować
+2 #3 łopata 2017-06-13 17:14
Szanowna Redakcjo, skąd czerpiecie takie prehistoryczne newsy? :lol:
Schronisko zostało sprzedane ponad trzy miesiące temu - 2 marca za kwotę 370, a nie 375 tys. zł.
Cytować
-1 #4 tadeusz 2017-10-19 14:04
Schronisko było wpisane do budżetu jako dodatkowe przychody ze sprzedaży,więc każdy
radny głosując wcześniej za budżetem zagłosował za jego ewentualną sprzedażą(przyj ęto budżet prawie jednogłośnie).J ak taki interes to dlaczego wot Łopata nie kupił schroniska j nie zainwestował kilkaset tysięcy w jego uruchomienie ??
Cytować
-1 #5 tadeusz 2017-10-19 15:02
Dlaczego wojt łopata sprzedał kółko rolnicze ,działkę o powierzchni ponad 30 arów za 100 tyś,gdzie przez lata było wydzierżawiane i przynosiło dochody?
Wcześniej także sprzedał stare przedszkole,móg ł zainwestować i uruchomić schronisko jak to taki złoty biznes ....
Cytować
+2 #6 damdam graca 2017-10-19 15:40
Cytuję tadeusz:
Dlaczego wojt łopata sprzedał kółko rolnicze ,działkę o powierzchni ponad 30 arów za 100 tyś,gdzie przez lata było wydzierżawiane i przynosiło dochody?
Wcześniej także sprzedał stare przedszkole,mógł zainwestować i uruchomić schronisko jak to taki złoty biznes ....

a co ma gmina do uprawiania pola, noclegów itp. niech się tym zajmą prywatni przedsiębiorcy bo się na tym znają. Takie rzeczy jak kółka rolnicze, schroniska państwowe to wszystko relikty poprzedniej epoki
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.