Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń
Czy alimenciarze przestaną być bezkarni?

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych oraz zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia. MOPS w Wadowicach będzie teraz z urzędu kierował wniosku do organów ścigania o dłużniku zalegającymi z alimentami.

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu karnego, która weszła w życie 31 maja, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych oraz zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia. Efektywność  ściągalności alimentów jest niestety obecnie w Polsce dosyć niska. Przyjęta przez Sejm ustawa ma za zadanie uzdrowić tę sytuację. Przygotowane rozwiązania mają chronić nie tylko dzieci, ale także interes wszystkich podatników, bowiem wydatki na rzecz dzieci, których rodzice odmawiają płacenia alimentów, wynoszą w skali kraju co roku ok. 1,5 miliarda złotych. Z tych pieniędzy udaje się odzyskać zaledwie 13-14%

Nowe przepisy będą dotkliwie uderzać w te osoby, które nie płacą alimentów od przynajmniej trzech miesięcy. Wprowadzone zmiany dotyczą przestępstwa niealimentacji i prowadzić mają do skuteczniejszego egzekwowania zaległości alimentacyjnych od niesumiennych rodziców. Na podstawie złożonego przez osobę uprawnioną wniosku o wypłatę środków z funduszu alimentacyjnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Wadowicach będzie z urzędu kierował wnioski do organów ścigania, kiedy tylko poweźmie informację, iż dłużnik  zalega z płaceniem alimentów.

Za niedopełnienie obowiązku alimentacji będzie grozić grzywna lub kara pozbawienia wolności. Częściej stosowany będzie także dozór elektroniczny, który jest dziesięciokrotnie tańszy w porównaniu do kary odbywanej w zakładzie karnym.

Czy zaostrzenie przepisów przyniesie pożądane efekty? Zobaczymy.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 zajc 2017-06-14 13:11
ja nie winny ona winna ona dawać nie powinna
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.