Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Krakowie unieważniła przetarg  rozpoznan
Unieważniono przetarg na badania geologiczne pod BDI

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Krakowie unieważniła przetarg  rozpoznanie geologiczne terenu budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

Jak już informowaliśmy, w lutym krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wykonanie badań geologicznych przed planowaną budową Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Zaplanowano ponad 6,6 tysiąca odwiertów i prawie 2,4 tysiąca sondowań. Średnia głębokość odwiertu to 11 metrów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, głębokość odwiertu może sięgać nawet 30 metrów. Wyniki tych badań posłużą do przygotowania szczegółowej dokumentacji inwestycji. Wyniki badań posłużą do przygotowania szczegółowej dokumentacji inwestycji.

Przetarg został podzielony na sześć części: Bielsko-Biała - Kęty, Kęty - Bulowice, Bulowice - Chocznia, Chocznia - Jaroszowice, Jaroszowice - Kalwaria Wschód, Kalwaria Wschód - Głogoczów: I: węzeł Bielsko-Biała Hałcnów (bez węzła) – węzeł Kęty 11,15 km, II: węzeł Kęty (bez węzła) – węzeł Bulowice 5,69 km, III: węzeł Bulowice (bez węzła) – węzeł Chocznia 12,96 km , IV: węzeł Chocznia (bez węzła) – węzeł Jaroszowice 4,44 km , V: Jaroszowice – Kalwaria Wschód 15,56 km , VI: węzeł Kalwaria Wschód (bez węzła) – węzeł Głogoczów 11,61 km 

Pod koniec marca zakończono przyjmowanie ofert. Powstał jednak problem: wpłynęły tylko dwie oferty na wykonanie badań geologicznych na odcinku V (Jaroszowice – Kalwaria Wschód 15,56 km ) i obie  w kwocie znacznie przekraczającej zakładany budżet na ten cel.Odcinek jest najdłuższym z wyodrębnionych w tym przetargu. GDDKiA zaplanowała wartość umowy na 13,42 miliona złotych, zaś oferty podmioty wyceniły na 22,81 miliona i 27,23 milionów złotych.

W piątek (12.04) Generalna  Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że przetarg trzeba było unieważnić.  Jak uważa GDDKiA, przetarg, na który spływa tak mało ofert, to bardzo rzadka sytuacja. Dlatego też przed ogłoszeniem kolejnego postępowania odbędą się rozmowy z przedstawicielami branży geologicznej i GDDKiA chce się dowiedzieć, co stanęło im na przeszkodzie w złożeniu ofert.

Spotkania z wykonawcami będą prowadzone w formie wstępnych konsultacji rynkowych, przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych. Zainteresowani mogą się na nie zgłaszać do 22 kwietnia. Podczas wstępnych konsultacji rynkowych inwestor chce poznać możliwości techniczne i finansowe wykonawców i dowiedzieć się, jakich zmian w założeniach przetargu oczekują. Spotkania z wykonawcami planujemy zaplanowano na maj  a po ich zakończeniu GDDKiA chcem ponownie ogłosić zmodyfikowany już przetarg na przeprowadzenie badan geologicznych na obszarze BDI.

Przypomnijmy, że Beskidzka Droga Integracyjna to  licząca 61 kilometrów trasa, która ma połączyć Bielsko-Białą przez Kozy, Kęty, Porąbkę, Wieprz, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską z Głogoczowem,a która ma zastąpić obecną drogę krajową nr 52. Połączenia BDI z istniejącym już układem dróg odbywać się ma przez bezkolizyjne węzły drogowe. Ma ona być budowana etapami.

BDI początkowo projektowana była w klasie główna przyspieszona. Status drogi ekspresowej otrzymała w maju 2016 roku, decyzją Rada Ministrów, kiedy ustalono przebieg drogi ekspresowej S52, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok kontynuowany jest do DK7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do S7.

Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+13 #1 vulpes 2024-04-12 16:33
Już po wyborach....To taka cykliczna kiełbasa wyborcza dla półgłówków co wybory. Pisiory nie budowali bo Małopolskę w 4-literach mieli, bo wiedzieli ,że tu matoły i tak na nich zagłosują ,a obecni...po co robić coś w bastionie opozycji...
+4 #2 Ola 2024-04-13 11:54
Dobra wiadomość.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.