Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce sporych zmian odnośnie  funkcjonowania Ochotnicze
Szykują się spore zmiany w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Trwają konsultacje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce sporych zmian odnośnie  funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej. Chodzi m.in. o dodatki emerytalne, zarabianie. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Niedawno  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o planowanych zmianach dotyczących przepisów regulujących funkcjonowanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Szykuje się mała rewolucja. Planowane są dodatki emerytalne: jak obiecuje MSWiA, każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę oraz przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny.

Ma zostać  uregulowana kwestia świadczeń za udział w akcjach ratowniczych (zwolnienia z zakładów pracy na czas udziału w akcjach oraz odszkodowania i ekwiwalenty). W każdej komendzie wojewódzkiej PSP zostanie też powołany zastępca komendanta, który będzie nadzorował i koordynował sprawy związane z OSP.

Ochotnicze Straże Pożarne będą mogły zarabiać na swoją działalność integrując lokalną społeczność.  W ustawie znajdą się rozwiązania, które strażakom ochotnikom dadzą możliwość organizowania wydarzeń bez stosowania ustawy o imprezach masowych. Dochód z tych wydarzeń ma iść wyłącznie na działalność statutową

Przygotowana przez MSWiA ustawa całościowo reguluje wiele kwestii dotyczących strażaków ochotników. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań druhowie i druhny na podstawie legitymacji służbowych będą mogli korzystać z systemu zniżek (podobnie jak w przypadku Karty Dużej Rodziny). Nowe przepisy wprowadzają dodatkową możliwość nagradzania wyłącznie druhów OSP. Projekt ustawy przewiduje nadawanie przez MSWiA odznaki „Świętego Floriana, za zasługi dla społeczności lokalnej”, którą będzie charakteryzował bardziej powszechny charakter. Jednocześnie, dla szczególnie wyróżniających się członków OSP przewidziano możliwość przyznania Krzyża św. Floriana. Wnioski o nadanie będzie przedstawiał Prezydentowi RP minister właściwy do spraw wewnętrznych.

W projekcie ustawy wprowadzono  określenia „strażak” i „strażak ratownik”.

Trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian. Sporo druhów ochotników ma wątpliwości dotyczące ustawy. Obawiają się m.in. odebrania mundurów, czy tego, że w akcjach gaśniczych będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w Jednostki Ratowniczo-gaśnicze i tego, że tylko takie będą otrzymywały wsparcie finansowe od państwa.

W Polsce mamy ponad 16 tysięcy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, z tego ponad 4,6 tysiąca takich, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W powiecie wadowickim mamy 69 jednostek OSP, z tego 25 właśnie w  KSRG. Jednostki OSP stanowią ponad 96% ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Adi 2021-05-30 14:59
Tak tak rzucą jakiś ochłap i wielki mi dodatek
Cytować
+3 #2 A to ciekawe 2021-05-30 15:08
Dajcie link do tego projektu.

Niech wypowiedzą się również pracodawcy a nie tylko strażacy, w ramach konsultacji.
Cytować
+2 #3 Obserwator 2021-05-30 17:13
Cytuję A to ciekawe:
Dajcie link do tego projektu.

Niech wypowiedzą się również pracodawcy a nie tylko strażacy, w ramach konsultacji.

Jestem szczerze ciekawy rozwiązań jakoe zaproponowali by pracodawcy zatrudniający strażaków ale tylko ci którzy nie robią problemów z faktem ze pracownik opuszcza stanowisko z powodu alarmu - wiec czemu nie?
Cytować
0 #4 Gość 2021-05-31 08:52
Jeśli kolejne świadczenie wejdzie w życie to strażacy będą do pożarów jeździć autobusami bo do wozów strażackich nie wejdzie tylu chętnych do dodatków emerytalnych. :lol:
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.