Gmina Mucharz zgłosiła w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej znak towarowo słowno-graficzny
Gmina Mucharz zgłosiła znak towarowy Jezioro Mucharskie

Gmina Mucharz zgłosiła w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej znak towarowo słowno-graficzny "Jezioro Mucharskie".

Taka ciekawostka. Jak poinformował Urząd Gminy Mucharz, 25 lipca tego roku gmina  złożyła wniosek w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "Jezioro Mucharskie".

To kolejne działania tego typu, pod koniec 2018 roku Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych zaopiniowała pozytywnie wniosek Rady Gminy Mucharz o ustalenie urzędowej nazwy "Jezioro Mucharskie" dla Zbiornika Świnna Poręba. Nazwa znalazła się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Przypomnijmy, że budowę Zbiornika Świnna Poręba rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Sztuczne jezioro  rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły sztuczne jezioro, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów  300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 2,5 mld zł.

Jezioro Mucharskie to taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby. Tyle tylko, że nie ma przy nim praktycznie żadnego sensownego kąpieliska i infrastruktury, żadnych punktów widokowych (korona zapory nadal nie jest udostępniona zwiedzającym...), nie działa też, mimo zapowiedzi elektrownia wodna. Również gminy mają w dalszym ciągu problem z dogadaniem się z zarządcą tych terenów, co niestety nie rokuje, aby sytuacja z akwenem polepszyła się. Wygląda na to, że Wody Polskie/RZGW  wielokrotnie podkreślały, że główną funkcją jeziora jest retencja wody a inne schodzą na dalszy plan. Nikt nie zdawał sobie jednak sprawy, że na aż tak daleki... Od kilku tygodni ze zbiornika została spuszczona woda w związku z pracami związanymi z ustabilizowaniem powstałych osuwisk.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Wędkarz Michał 2019-08-05 16:39
Na każdym zbiorniku powinna być wyznaczona strefa do aktywnego wypoczynku ale również miejsca objęte zakazem przebywania czy to na lądzie czy na wodzie. Obowiązkowa strefa ciszy zakaz spaliny skuterów itp bo ludzie posiadający takie cacka nie dorośli do korzystania z takich rzeczy. Kontrolę wysokie kary tylko to Polaczków nauczy szanowania przyrody itp. Pozdrawiam i nie rozpędzać się za bardzo z tymi atrakcjami :-):-):-):-):-) :-) Pozdro.
Cytować
+3 #2 bolo 2019-08-05 19:14
super... też bym se mógł taki zgłosić... a za tym znakiem to co się kryje? PORAŻKA pisana dużymi literami...
jak znajomi niedawno do mnie przyjechali na weekend i poprosili aby w niedziele jechać zaporę zobaczyć bo tyle o niej słyszeli to mi jeszcze qwa nigdy tak wstyd nie było
Cytować
+2 #3 yanek 2019-08-05 19:16
przy maksymalnym spiętrzeniu mam ze 16 cm, szkoda że to się praktycznie nie zdarza, tak jak na zaporze
Cytować
+1 #4 LG 2019-08-05 20:14
Polaczków? kogo masz na myśli?
Cytuję Wędkarz Michał:
Na każdym zbiorniku powinna być wyznaczona strefa do aktywnego wypoczynku ale również miejsca objęte zakazem przebywania czy to na lądzie czy na wodzie. Obowiązkowa strefa ciszy zakaz spaliny skuterów itp bo ludzie posiadający takie cacka nie dorośli do korzystania z takich rzeczy. Kontrolę wysokie kary tylko to Polaczków nauczy szanowania przyrody itp. Pozdrawiam i nie rozpędzać się za bardzo z tymi atrakcjami :-):-):-):-):-):-) Pozdro.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.