W czwartek (8.08) w Andrychowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Na wniosek burmistrza Tom
Radni powołali w Andrychowie nową spółkę dostarczającą ciepło i prąd

W czwartek (8.08) w Andrychowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Na wniosek burmistrza Tomasza Żaka podjęto decyzję o powołaniu nowej spółki, która ma przejąć zadłużoną elektrociepłownię, która popadła w długi.

Radni pochylili się nad poważnym problemem Elektrociepłowni Andrychów. Spółka jest dostawcą energii cieplnej na terenie 3/4 obszaru Andrychowa, na którym znajdują się osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i obiekty przemysłowo – handlowo – usługowe. Przedsiębiorstwo to zajmuje się też produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz poborem i uzdatnianiem wody. Do największych jej odbiorców energii cieplnej i elektrycznej o dużym znaczeniu dla gminy należą: Andoria – Mot, CMC, grupa Andropol, BRW, JCG Palety Wosana czy Ogniochron.

Spółka popadła jednak w poważne długi i nie ma już szans na płynność finansową wierzycielami: wszystkie konta spółki zajął komornik. Trwa postępowanie egzekucyjne. Elektrociepłownia zwróciła się do krakowskiego sądu o uchylenie zajęcia rachunków bankowych chociaż na wydatki podstawowe czyli dystrybucję energii, zakup paliwa i wypłaty pracownikom. Jeśli sąd wyrazi na to zgodę, odbiorcy będą mieli ciepło i prąd we wrześni. Jeśli tak sięnie stanie zrobi się poważny problem

Na wniosek burmistrza Tomasza Żaka, podjęto decyzję o powołaniu  spółki komunalnej i AEC z kapitałem zakładowym 5 tysięcy złotych, która ma przejąć zadłużoną elektrociepłownię. Według pomysły włodarza, nowa spółka gminna ma zapewnić mieszkańcom i firmom dostawy energii i ciepła i  sukcesywnie przez okres kilku lat przejmować majątek elektrociepłowni.

Za utworzeniem spółki komunalnej głosowało 12 radnych, większość popierających burmistrza Żaka. Wstrzymali się 5 radnych opozycji z klubu PiS. Opozycja podkreślała, że nie ma żadnego planu naprawczego a także to, że nieznane są koszty przejęcia samej elektrociepłowni jak i jej infrastruktury.

Gmina Andrychów rozpocznie teraz procedurę przejęcia koncesji na produkcję i dystrybucję ciepła oraz prądu na swoim terenie.


(PK)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.