Od lat jej urządzenia stoją i niszczeją a mogłyby wytwarzać prąd dla Wadowic i okolic. Kiedy elektr
Kiedy elektrownia przy zbiorniku będzie czynna i wytwarzać prąd?

Od lat jej urządzenia stoją i niszczeją a mogłyby wytwarzać prąd dla Wadowic i okolic. Kiedy elektrownia przy Zbiorniku Świnna Poręba (czyli Jeziorze Mucharskim) będzie  uruchomiona?

"Otwarty" w ubiegłym roku przez byłą już premier rządu Beata Szydło Zbiornik Świnna Poręba, to póki co taka trochę ładnie wyglądająca wodna atrapa. Mimo, że nagle okazało się, że jest regulamin i w końcu można  legalnie się w nim kąpać czy pływać kajakami, pontonami i żaglówkami, ciągle brak jest jakichkolwiek przystani czy miejsc wypoczynku a samo jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie z wody wciąż wystają korony drzew. Korona zapory także jest zamknięta dla zwiedzających a mogłaby być fantastycznym punktem widokowym i miejscem przyciągającym turystów.

Również elektrownia, która mogła by dostarczać zielonej energii (o mocy 4,51 MW, z planowaną produkcją roczną około 16 GWh) dla Wadowic i okolic nie działa. Jak poinformowało nas Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, elektrownia jest po rozruchu jednak  wiązało się to ściśle z uzyskaniem właściwego poziomu piętrzenia wody w zbiorniku, nie było więc możliwości jego przeprowadzenia przed rokiem 2017. Takie czynności podjęto podobno bezzwłocznie po rozpoczęciu pierwszego napełniania zbiornika.

7 września 2017 roku na wniosek RZGW w Krakowie, Urząd Regulacji Energetyki wydał zaświadczenie o dopuszczeniu do udziału w aukcji. Z uwagi na obowiązujące zapisy Ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), a także wobec nie ogłoszenia aukcji, w której mogłaby wziąć udział EW Świnna Poręba, czynności rozruchowe nie zostały zakończone, a tym samym elektrownia nie została w 2017 roku uruchomiona. W tej sytuacji RZGW w Krakowie zawarł z głównym Wykonawcą ZW Świnna Poręba Aneks, na podstawie, którego Wykonawca zobowiązał się do dokończenia czynności rozruchowych w roku 2018, po wcześniejszym zleceniu tych czynności przez RZGW Kraków – mówi nam Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

7 czerwca 2018 roku prezydent Andrzej Duda odpisał ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, w związku z czym prezes URE  poinformował o konieczności m.in. aktualizacji zaświadczeń  o dopuszczeniu do aukcji. PGW Wody Polskie wystąpiło więc do URE z wnioskiem o aktualizację zaświadczenia dla EW Świnna Poręba, które zostało wydane w dniu 21 września tego roku.

Wobec wątpliwości dot. zapisów w/w ustawy, a szczególności art. 72a, w dniu 22 sierpnia 2018 r. Urząd Regulacji Energii opublikował Informację Prezesa URE, z której wynika, że rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej jest możliwe pod warunkiem złożenia oświadczenia Prezesowi URE z zachowaniem 14 dniowego terminu poprzedzającego dzień wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej, zgodnie z którym energia elektryczna wytworzona w tej instalacji będzie w całości wprowadzana do sieci i sprzedawana na Towarowej Giełdzie Energii lub na rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rynek regulowany. Stanowisko to dotyczyło również EW Świnna Poręba. URE zaplanował przeprowadzenie aukcji w dniu 19.11.2018 r. PGW WP RZGW w Krakowie wzięło w niej udział. Informacją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie ogłoszenia wyników Aukcji Zwykłej z dnia 27.11.2018 r. PGW Wody Polskie zostało ogłoszone zwycięzcą aukcji – dodaje Magdalena Gala.

Jak się dowiadujemy, zakończono negocjacje w zakresie przeprowadzania rozruchu elektrowni  z generalnym wykonawcą Zbiornika Wodnego Świnna Poręba, które przewidują jego rozpoczęcie w 2019 roku.

Czy tak się stanie? Zobaczymy...
(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 ds 2018-12-10 16:35
Jak przywiozą wungiel to ruszy.
Cytować
+6 #2 gonzo 2018-12-10 17:03
urzędnicy muszą zarobić na papierkach te pozwolenia będą kosztować więcej jak ta elektrownia
Cytować
+4 #3 shock 2018-12-10 21:08
Poziom zagmatwania biurokratyczneg o w naszej ojczyźnie jest porażająca.
Cytować
+3 #4 Piotr13021991 2018-12-10 21:15
Z tego co pamiętam to gwarancja na urządzenia w elektrowni już skończyła się w ubiegłym roku ....
Cytować
+5 #5 odnawialne źródła 2018-12-10 21:17
odnawialne źródła Energii, to coś na porządku dziennym w całej UE, ale w Polsce, to temat egzotyczny - albowiem energia z wiatraków, zapór, czy różnego rodzaju paneli słonecznych, jest nie tylko czysta, ale przede wszystkim ekstremalnie tania - a skoro nie można na niej zbytnio zarobić (nie tylko na jej sprzedaży, ale i na jej dystrybucji, ponadto ciężko podatkować wiatr, albo światło słoneczne), to leży ona w konflikcie z wciąż używanymi w naszym kraju źródłami energii - czyli paliwami stałymi (węgiej, gaz, olej opałowy). pamiętajcie że to nie tylko górnicy, ale i całe sztaby związków, spółek i instytucji, które wciąż zarabiają na tym krocie, a dobra kondycja naszego zdrowia, lub chociażby środowiska jest dalekoplanowa w korelacji z takimi wieloletnimi już interesami.
Cytować
-3 #6 jbrynkus 2018-12-10 21:49
i tyle w tym temacie:
http://poselbrynkus.pl/?p=7953
Cytować
+1 #7 maruda 2018-12-11 06:28
okazuje się że produkcja prądu w hydroelektrowni w Polsce jest nielegalna. A niewyprodukowan ie 16 GWh (tyle może ta elektrownia wytworzyć w ciągu roku)wszystkich satysfakcjonuje .Jak na to Niemcy mówią?
Cytować
+1 #8 maruda 2018-12-11 07:31
I jeszcze tekst Jacka Klejffa "gaście światło obywatele, elektrownie czekają na prąd. jasna przyszłość naszym jest celem, lepiej będzie widoczna stąd" Prorok czy jak?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.