Przez upały wysychają nam rzeki i potoki. Tak jak w poprzednich latach o tej porze roku, zniknęła Wie
Wysychają nam rzeki i potoki. To przez upały

Przez upały wysychają nam rzeki i potoki. Tak jak w poprzednich latach o tej porze roku, zniknęła Wieprzówka. Suche koryto ma też przepływający przez Wadowice potok Dąbrówka. Zabraknie wody w kranach?

Upały, jakie mamy w ostatnich dniach dają się we znaki. W niektórych miejscowościach, w wyższych partiach zaczyna już brakować wody. Tam dowożą ją wodociągi bądź strażacy ochotnicy.

Wysokie temperatury jak  i intensywne ale krótkie opady deszczu spowodowały, że tak jak w poprzednich latach o tej porze roku, tak i teraz w Andrychowie wyschła Wieprzówka, Rzeka Roku 2013 w plebiscycie Klubu Gaja. Nie rosną tutaj co prawda jak w poprzednich latach pomidory, ale jej koryto w centrum jest puste. To spory problem dla miasta, bo właśnie z niej czerpana jest woda dostarczana mieszkańcom. Jak dowiadujemy się w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie, w kranach wody jednak nie zabraknie, bo zakład ma też inne źródło wody, może ona też być sprowadzana z ujęcia z Soły, tak jak w poprzednich latach.

Również potok Dąbrówka, mający swoje źródła w Zawadce, płynący przez Wadowice obok ulicy Niwy i stadionu Skawy zniknął. Jego koryto jest puste. Skawa płynie, ale jej poziom mocno się obniżył.  Jak mówi nam Alfred Karelus, prezes Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji brak wody w kranach w Wadowicach nam jednak nie grozi, bo cały czas musi się odbywać minimalny zrzut wody ze Zbiornika Świnna Poręba, ze względu na życie biologiczne w rzece jak i właśnie ujęcia wody.

Jak informują meteorolodzy, w piątek (11.08) czekają nas spore upały. Słupki termometrów mogą pokazać w dzień nawet 36 stopni Celsjusza. W nocy będzie to około 20 stopni. Na weekend zrobi się nieco chłodniej, możemy się też spodziewać przelotnych burz.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+22 #1 Polanski 2017-08-11 16:53
Idealna pora by uporządkować koryta rzek i przygotować na wypadek gwałtownych opadów.
Cytować
+1 #2 kaki 2017-08-11 18:18
Na Jeziorze Mucharskim przybyło ostatnio ~20 cm wody, więc spoko loko
Cytować
+2 #3 nalin 2017-08-12 16:58
dobrą alternatywą dla montażu klimatyzacji (co w ostatnie dni pewnie nie jednej osobie przyszło do głowy z uwagi na tropikalne temperatury) jest montaż po zewnętrznej stronie okien markiz pionowych - skutecznie chronią mieszkanie przed nagrzewaniem się
Cytować
-1 #4 krzychu 2017-08-14 06:39
pora na stopnie spietrzajace oraz budowe kolejnych zbiornikow wodnych ...tak mi fantazja zluzowala
Cytować
-1 #5 RomanKK 2017-08-14 13:23
Cytuję nalin:
dobrą alternatywą dla montażu klimatyzacji (co w ostatnie dni pewnie nie jednej osobie przyszło do głowy z uwagi na tropikalne temperatury) jest montaż po zewnętrznej stronie okien markiz pionowych - skutecznie chronią mieszkanie przed nagrzewaniem się

Fakro ma takie markizy. Praktyczna sprawa. Ostatnio odwiedziłem znajomych, mają dom mocno nasłoneczniony i właśnie mieli takie markizy to efekt w mieszkaniu bardzo przyjemny.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.