Jazda na rowerze, turystyka piesza, fitness oraz pływanie: tu ulubione aktywności fizyczne mieszkańcó
Małopolanie najczęsciej ze sportów wybierają rower

Jazda na rowerze, turystyka piesza, fitness oraz pływanie: tu ulubione aktywności fizyczne mieszkańców Małopolski. Wolny czas na sportowo chętniej spędzają kobiety niż mężczyźni. Tak wynika z ostatnich badań Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Jak pokazały badania Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego, wśród ulubionych sportów mieszkańców naszego województwa są przede wszystkim jazda na rowerze (ponad 40%) i turystyka piesza (38,3%). Duży odsetek mieszkańców pływa, ćwiczy w klubach fitness i siłowniach (ponad 20%) oraz biega (17%).

Rodzaje aktywności fizycznej/sportu uprawiane przez Małopolan (procenty nie sumują się do 100, gdyż można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź):

Jak wynika z przeprowadzonych przez MORR badań, ponad połowa mieszkańców regionu określa dostęp do obiektów sportowych jako dobry lub bardzo dobry. Najlepiej – co nie powinno dziwić – dostęp do nich ocenili mieszkańcy stolicy regionu – Krakowa. W przeprowadzonych badaniach mieszkańcy Małopolski zwracają też uwagę, że warto zainwestować właśnie w budowę tras rowerowych (zwraca na to uwagę co czwarty mieszkaniec) i pływalni (28,5%). Wśród obiektów sportowo-rekreacyjnych, których brakuje w gminach, wymienia się także lodowiska i siłownie zewnętrzne (ponad 20%). Co piąty mieszkaniec twierdzi przy tym, że w ich gminach niczego nie brakuje. Co ciekawe, pomimo doskonałych warunków do jazdy na snowboardzie, jest to najrzadziej uprawiany sport przez Małopolan – na desce jeździ tylko co pięćdziesiąty mieszkaniec regionu.

Jak pokazały badania, ponad jedna trzecia mieszkańców regionu uprawia sport 3 razy w tygodniu bądź częściej. Niemal co trzeci mieszkaniec podejmuje aktywność fizyczną 1-2 razy w tygodniu. Przy tym aż ponad 15% nigdy nie ćwiczyło.

Wśród mieszkańców – odwrotnie niż w skali całej Polski, gdzie sport chętniej uprawiają mężczyźni – nieco bardziej aktywne są kobiety. Poziom aktywności fizycznej jest także większy wśród ludzi pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (aktywność fizyczną 3 razy w tygodniu i częściej podejmuje niemal 43% osób w tym przedziale) i po 60. roku życia (niemal 38%). Odsetek osób podejmujących aktywność fizyczną wzrasta także wraz z wykształceniem i dochodami.  Nie ma natomiast znaczących różnic w zależności od subregionu zamieszkania, choć na tle innych wyróżnia się pozytywnie Kraków (36,1% podejmujących aktywność 3 razy w tygodniu i częściej oraz 34,1% – robiących to 1-2 razy w tygodniu).

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Bobek z muminków 2017-05-09 10:44
Bardzo dobrze. Teraz ulepszać i pociągnąć do zapory, a może i dalej ścieżki. Ktoś, kiedyś, chyba tutaj rzucił pomysł, aby ścieżkę rowerową zrobić po wale Skawy. Elegancko, a nie jakieś głupie, bajkowe pomysły o przywróceniu pociągów w kierunku Spytkowic.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.