Młodzi zawodnicy kalwaryjskiego klubu szermierczego odnoszą coraz większe sukcesy w krajowych zawodach
Szermierze z Kalwarii zdobyli Berlin

Młodzi zawodnicy kalwaryjskiego klubu szermierczego odnoszą coraz większe sukcesy w krajowych zawodach w dyscyplinie szpady sportowej. Początkowo mało znany klub „Grass – Hopper Kalwaria”, powstały pod koniec 2011 roku, obecnie coraz skuteczniej zaznacza swoją obecność na szermierczych planszach.

Jest to z pewnością zasługa doświadczonego trenera Eugeniusza Olesiaka ale i samych zawodników, którzy prawie codziennie uczestniczą w intensywnych dwugodzinnych treningach. Taka praca musiała przynieść efekty. Odniesione w ostatnim czasie sukcesy szermierzy z Kalwarii Zebrzydowskiej są godne odnotowania.

W pierwszy weekend czerwca, w sobotę (1.06) wzięli oni udział w Międzynarodowym Turnieju Dziecięcym w Szpadzie rozegranym w Drzonkowie koło Zielonej Góry. Zawodnicy z Kalwarii okazali się trudnymi przeciwnikami dla swoich rywali. Większość z nich stanęła bowiem na podium zawodów. Wśród zawodników z roczników 2000-2001 na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Kalwarii Franciszek Koc.

W tej samej kategorii Dawid Dębicki zajął piąte miejsce. W kategorii 2002-2003 zawodnicy „Grass-Hoppera” również spisali się doskonale. Mikołaj Radosz zajął bowiem drugie miejsce, Daniel Filek – trzecie a Kacper Morek – piąte. Wśród najmłodszych (roczniki 2003-2004) zawody po raz kolejny wygrał Ireneusz Filek.

Sobotnie (1.06) sukcesy były zapowiedzią kolejnego dobrego występu. Nazajutrz, w niedzielę (2.06) młodzi szpadziści wystartowali w swoim pierwszym zagranicznym turnieju. Na miejsce debiutu wybrali rozgrywany w Berlinie „Turniej Pamięci Jutty Ernst”. Zawodnicy z małej Kalwarii pod czujnym okiem trenera Eugeniusza Olesiaka walczyli bez kompleksów. W swojej kategorii zawody wygrał Mikołaj Radosz a tuż za nim, na drugim miejscu uplasował się Daniel Filek. Najmłodszy zawodnik z Kalwarii Ireneusz Filek zajął doskonałe drugie miejsce wśród najmłodszych dzieci. Pozostali nasi zawodnicy zajęli również wysokie miejsca – Kacper Morek był czwarty a Dawid Dębicki – piąty.

Godny podkreślenia jest fakt, że nie były to sukcesy przypadkowe. Ostatnie dwa miesiące obfitowały w doskonałe wyniki osiągane na krajowych planszach. W rozegranym w maju Ogólnopolskim Turnieju w Radlinie nasz zawodnik Mikołaj Radosz zajął pierwsze miejsce pokonując 49 szermierzy z całej Polski. W tej samej kategorii Daniel Filek z kalwaryjskiego klubu zajął 6 miejsce a Kacper Morek i Michał Płaczek byli odpowiednio na miejscach 8 i 13.

W innym majowym turnieju „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty” rozegranym w Krakowie Mikołaj Radosz zajął doskonałe 2 miejsce.Młodzi szermierze odwiedzili również Katowice, gdzie podczas VI Memoriału Jerzego Janikowskiego zawodnik „Grass-Hopper Kalwaria” Dawid Dębicki zajął drugie miejsce a Daniel Filek uplasował się na trzecim stopniu podium. Należy podkreślić że w ich kategorii wiekowej wystartowało 51 zawodników. W czasie tych samych zawodów Gabriela Herbut zajęła trzecią pozycję w kategorii 6 – 10 lat. W starszej kategorii wiekowej Karolina Biela zajęła znakomite drugie miejsce, potwierdzając swoją wysoką 12 pozycję na liście klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego.

Turniej o „Puchar Żubrów” rozegrany w Tarnowie, zakończył się zwycięstwem zawodnika klubu Kacpra Morka. Pozostali szermierze „Grass-Hoppera” również wypadli świetnie. Dawid Dębicki i Ireneusz Filek zdobyli drugie miejsca a Mikołaj Radosz i Gabriela Herbut – trzecie.

Absolutną dominacją zawodników z Kalwarii zakończyły się zawody rozgrywane w kwietniu kolejno w Świdnicy i Świerznie. W Świdnicy zawody w swoich kategoriach wiekowych wygrali Ireneusz Filek, Franciszek Koc i Mikołaj Radosz. Trzecie miejsce wywalczył Daniel Filek. Z kolei w Świerznie zwyciężyła Karolina Biela i ponownie Mikołaj Radosz. Drugie miejsca zajęli Gabriela Herbut i Daniel Filek. Najniższy stopień podium był sukcesem Irka Filka i Franciszka Koca.

Podsumowując statystyki, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zawodnicy kalwaryjskiego klubu zdobywali dziesięciokrotnie pierwsze miejsca, dziesięciokrotnie drugie i ośmiokrotnie trzecie, potwierdzając swoje zaangażowanie i skuteczność prowadzonego szkolenia.

Wszyscy którzy również chcieliby spróbować swoich sił w tej pięknej dyscyplinie sportu są mile widziani na prowadzonych zajęciach. Treningi odbywają się w dni robocze od 15:00 w remizie OSP w Kalwarii Zebrzydowskiej. W okresie wakacyjnym kalwaryjscy zawodnicy będą odpoczywać a także uczestniczyć w trzytygodniowym zgrupowaniu w Bieszczadach podnosząc swoje umiejętności i przygotowując się do kolejnych występów.