Zadaniem butów motocyklowych jest przede wszystkim skuteczna ochrona stopy w razie wypadku, lecz także
Jak wybrać odpowiednie buty motocyklowe? Przegląd najlepszych modeli wiodących producentów
artykuł sponsorowany

Zadaniem butów motocyklowych jest przede wszystkim skuteczna ochrona stopy w razie wypadku, lecz także zapewnienie komfortu jazdy. Przy kompletowaniu wyposażenia do jazdy jednośladem z pewnością nie można zapomnieć o tym elemencie.

Czym należy się kierować podczas wyboru butów motocyklowych?

Wśród licznych propozycji odzieży motocyklowej można znaleźć wiele rodzajów spodni, kurtek, kombinezonów, rękawic czy kasków. Nie inaczej jest także w przypadku butów motocyklowych – oferty skierowane do miłośników jazdy jednośladem są naprawdę różnorodne i rozbudowane. Niekiedy ciężko może być zdecydować się na konkretny model. Warto zatem dowiedzieć się, które czynniki będą najważniejsze przy wyborze.

 

Rodzaje butów motocyklowych – niskie oraz wysokie

Pierwszym kryterium dotyczącym wyboru butów motocyklowych będzie ich konstrukcja – wyróżniamy przede wszystkim obuwie niskie oraz wysokie. Pierwszy typ jest przeznaczone do jazdy miejskiej oraz rekreacyjnej. Taki rodzaj buta zapewnia podstawową, lecz dość solidną ochronę stóp i kostek przy jednoczesnym zachowaniu komfortu podczas chodzenia. Wygląd tego typu modeli przypomina tradycyjne obuwie za kostkę. Buty motocyklowe z 4ride.pl wysokie będą z kolei nieco bardziej problematyczne podczas przemieszczania się pieszo, jednak w znacznie większym stopniu chronią stopy, stawy skokowe oraz piszczele przed urazami. Niektóre modele sięgają nawet do kolan – ponadto obuwie tego rodzaju są wyposażone w pancerz tworzący ochronny szkielet. Najczęściej są wykonane ze skóry, jednak możemy także spotkać propozycje z innych, odpornych na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne materiały.

Oprócz standardowego podziału na buty motocyklowe niskie i wysokie modele dostępne na rynku wyróżnia się także pod kątem stylu jazdy. Turystyczne, sportowe, miejskie i offroadowe trasy wiążą się z innymi wymaganiami – warto zadbać o odpowiednie dostosowanie obuwia ze względu na własne preferencje i charakterystykę najczęściej pokonywanych tras.

 

Turystyczne buty motocyklowe 

Ten rodzaj obuwia jest zaprojektowany z myślą o długich trasach. Modele z tej kategorii mają za zadanie zapewnić ochronę dla stopy oraz goleni przy jednoczesnym zachowaniu wygody użytkowania – świetnym wyborem będą zwłaszcza wytrzymałe, wodoodporne modele. Warto polecić między innymi propozycje marki Rebelhorn – na przykład Scout Air.

 

Sportowe buty motocyklowe

Buty sportowe to rodzaj wysokiego obuwia zaprojektowanego tak, by jak najlepiej chronić staw skokowy, stopę oraz piszczel w czasie wypadku. Są one sztywniejsze niż obuwie turystyczne lub miejskie. Niektóre modele marek Alpinestars czy Sidi wyposażone zostały w ochraniacze pięt oraz wymienne slidery, a także wykonane z innowacyjnych materiałów osłony na kostki. Modele butów skórzanych marki Sidi należą do najczęściej wybieranych produktów tego typu.

 

Miejskie (niskie) buty motocyklowe

Buty miejskie zostały stworzone z myślą o rekreacyjnej jeździe ze stosunkowo niską prędkością. Istotną kwestią jest także możliwość swobodnego poruszania się również po zejściu z jednośladu. Wiele dostępnych na rynku modeli oferowanych między innymi przez firmy Falco czy Dainese wyglądem przypomina buty sportowe za kostkę – mowa na przykład o modelach Lennox oraz Metropolis. To jednocześnie propozycje polecane ze względu na komfort i wytrzymałość.

 

Offroadowe buty motocyklowe

Buty motocyklowe off-road powinny radzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez nieutwardzoną nawierzchnię. Kluczowe jest tutaj zabezpieczenie kostki oraz stopy przed kontuzjami. Warto postawić na modele marek takich jak Fox oraz Leatt, które zostały wyposażone w dodatkowe osłony łydki i palców z wytrzymałego materiału TPU – na przykład buty Fox Comp.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl