Ogrzewanie podłogowe tylko pod płytki? Kiedyś tak było. Dziś to już nie do końca prawda, a folia g
Czy ogrzewanie foliami grzewczymi jest bezpieczne dla paneli podłogowych?
artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe tylko pod płytki? Kiedyś tak było. Dziś to już nie do końca prawda, a folia grzewcza pod panele daje zupełnie nowe możliwości.

Budowa folii grzewczej pod panele

Co decyduje o tym, że ogrzewanie wodne pod podłogą nie zawsze nadaje się pod panele? Głównie chodzi o grubość i równomierność systemu grzewczego. Ogrzewanie wodne to system rurek umieszczonych najczęściej spiralnie pod podłogą. Tymczasem folia grzewcza pod panelami jest ułożona równomiernie – na całej szerokości podłogi. To sprawia, że parkiet może zmieniać kolor lub odkształcać się tam, gdzie jest ukryty mechanizm rurek ogrzewania wodnego czy powietrznego, natomiast na jednolitej powierzchni folii grzewczej zachowa wszystkie swoje właściwości.

Weźmy jeszcze drugi czynnik, jakim jest grubość. Folia grzewcza ma kilka mm grubości, podczas gdy system ogrzewania wodnego wraz z wylewką to dodatkowe 5-10 cm do wysokości podłogi. Dodajmy do tego jeszcze do 1,5 cm grubości paneli. To sprawia, że podłoga mogłaby być po prostu za wysoko, gdyby zamontować panele na ogrzewaniu wodnym. Folia grzewcza pod panele nie daje takiego efektu, więc lepiej się sprawdza.\

 

Folia grzewcza pod panele – maksymalna temperatura

Zanim zamontujesz folię grzewczą pod panele, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach:

  • Wybieraj panele, które są przeznaczone na podłogówkę. Na opakowaniu może być też napisane, jaka jest maksymalna temperatura, do jakiej można je podgrzewać.
  • Szukaj folii, z kontrolą temperatury. Przykładowo folie CALEO od Samurio https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-folie-grzewcze-caleo mają maksymalną temperaturę 32 stopnie.
  • Wybieraj panele pływające, montowane na „zamek”. Drewno pod wpływem wahań temperatury kurczy się i rozszerza, więc dobrym pomysłem jest pozostawienie mu przestrzeni, zamiast klejenia do podłoża „na sztywno”.

Na folię grzewczą nadaje się szereg różnych paneli, takich jak deska barlinecka, parkiet i różnego rodzaju podłogi trójwarstwowe.

 

Aspekty bezpieczeństwa w trakcie i po montażu

Folii nie montujemy pod stałymi elementami zabudowy:

  • brodzikami,
  • wannami,
  • zabudową kuchenną,
  • ciężkimi meblami,
  • wyspami użytkowymi typu ławy, ścianki i ściano-półki.

Przed położeniem folii warto zakończyć wszystkie prace remontowo-budowlane w obrębie podłogi. Podłoże musi być czyste i równe, w czym może pomóc masa samopoziomująca. Cienka folia i równie cienki, elastyczny parkiet, łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Warto więc po położeniu podłogówki powstrzymać się od wiercenia w parkiecie, bo w ten sposób można najłatwiej przebić lub przewiercić folię. Aby parkiet wyglądał idealnie i nie odkształcał się, lepiej nie kłaść go tuż obok kominka, pieca czy innych miejsc podlegających ekstremalnym wahaniom temperatur. Co ciekawe, folię grzewczą pod panele można zainstalować również na ścianach i na suficie. Najczęściej inwestorzy decydują się na to w małych domkach, gdzie może to stanowić nawet główne źródło ogrzewania. Jak widać, wbrew popularnemu mitowi, ogrzewanie pod panele jest całkowicie bezpieczne.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl