Taka ciekawostka: w ubiegłym roku na terenie powiatu wadowickiego odstrzelono ponad 340 dzików, które
W ubiegłym roku na terenie powiatu odstrzelono ponad 340 dzików

Taka ciekawostka: w ubiegłym roku na terenie powiatu wadowickiego odstrzelono ponad 340 dzików, które w ostatnim czasie mocno dają popalić mieszkańcom.

Dziki w ostatnich latach mocno dają się we znaki mieszkańcom naszego powiatu. Niszczą pola uprawne, boiska, zwiększyła się też ilość kolizji i wypadków drogowych w których dochodzi do zderzenia samochodów z tymi zwierzętami. To wiąże się też z kosztami odszkodowań, jakie trzeba wypłacić. Trzeba więc uważać w okolicach lasów: starcie auta  ze sporym zwierzakiem może się źle skończyć.

Najczęściej szkody robią na wsiach, w okolicach lasów i pół uprawnych, jednak w ostatnim czasie mieszkańcy   donoszą o spotkaniach z dzikami na drogach czy wręcz w centrum np. Wadowic: np w okolicach Karmelu, czy wadowickiej obwodnicy. Słynna była też sprawa dzikiej rodziny w Parku Miejskim w Wadowicach.

Warto dodać, że w Małopolsce obowiązuje rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Myśliwi mają nakaz całorocznego odstrzału tych zwierząt, chociaż jak się dowiadujemy, większość z nich, ze względów etycznych, nie zabija loch z dziećmi.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Wadowicach  powiatowy lekarz weterynarii Wojciech Wójcik, który był gościem na obradach, poinformował, że w ubiegłym roku odstrzelono na terenie powiatu wadowickiego ponad 340 dzików. W ramach akcji sanitarnego odstrzału tych zwierząt na obszarach zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń zastrzelono 91 tych zwierząt, 250 sztuk zaś upolowali myśliwi w ramach normalnej gospodarki łowieckiej.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Yanek 2023-12-05 18:59
340 dzików i dwóch myśliwych
Cytować
-11 #2 Ratujmy dziki 2023-12-05 20:00
Ochrona przyrody jest bardzo ważna. Dzikie zwierzęta są wielką atrakcją w naszym ciężkim życiu.
Cytować
-2 #3 Loka 2023-12-05 20:22
Nie wiem kto odpowiada za odśnieżanie w Wadowicach ale ulica fabryczna to tragedia
Cytować
-3 #4 Sata 2023-12-05 22:57
Cytuję Loka:
Nie wiem kto odpowiada za odśnieżanie w Wadowicach ale ulica fabryczna to tragedia

Bartosz kalinski
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.