Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniach z se
Wykłady policjantów dla seniorów. Chodziło o ich bezpieczeństwo

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, które odbyły się w Babicy, Gorzeniu Dolnym i Wadowicach. Ich celem było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Poczucie bezpieczeństwa, to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne, dlatego wadowiccy policjanci uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, realizując działania prewencyjne „Bezpieczny Senior”, którego głównym założeniem jest omawianie  metod działania sprawców oszustw, jak i również innych przestępstw ukierunkowanych na osoby starsze.

W piątek (16.06) i sobotę (17.06) miały miejsce spotkania z seniorami, w których uczestniczył funkcjonariusz Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz policjanci Rewiru Dzielnicowych. Spotkania skierowane były głównie do seniorów, ale również innych osób, którym bliskie jest pomaganie innym. Odbyły się one na zaproszenie Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Babicy i Gorzeniu Dolnym. W sobotę (17.06)  miało miejsce także spotkanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach  „Jak chronić seniora”, które zostało zorganizowane przez Radę Seniorów w Wadowicach.

 

Podczas spotkań policjanci omówili m.in. metody działania sprawców oszustw. Funkcjonariusze wyjaśnili  na czym polega metoda „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora” i innych. Zwrócili uwagę na zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej oraz oszustw internetowych. Przestrzegali przed  stosowanymi zabiegami socjotechnicznymi i metodami manipulacji wykorzystywanymi przez osoby sprzedające różnego typu produkty i usługi. Poruszyli także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Omówili zmiany z wprowadzonych przepisów do Kodeksu Ruchu Drogowego zarówno dotyczące pieszych i kierujących.

Kolejnym poruszonym zagadnieniem była kwestia dotycząca zjawiska przemocy w rodzinie oraz zadań realizowanych przez instytucje pomocowe w ramach procedury Niebieskiej Karty. Na sam koniec mundurowi przypomnieli zasady alarmowania i stosowania różnych narzędzi do zgłaszania zagrożeń bezpieczeństwa m.in. aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

 

Podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, policjanci odpowiadali na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. W spotkaniach uczestniczyło łącznie około 220 osób. Każdy z uczestników otrzymał ulotki profilaktyczne oraz gadżety uzyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach projektu „Bezpieczny Senior”.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Zosia 2023-06-20 21:49
Powinni ich uświadamiać jak PiS ich oszukuje i uprawia propagandowe kłamstwo.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.