Na początek lata wyschło koryto Wieprzówki w centrum Andrychowa. To nie jedyna rzeka w regionie, któr
Na początek lata wyschła Wieprzówka...

Na początek lata wyschło koryto Wieprzówki w centrum Andrychowa. To nie jedyna rzeka w regionie, która przy upałach praktycznie znika.

Mieszkańcy Andrychowa i okolic są przyzwyczajeni, że Wieprzówka, Rzeka Roku 2013 w plebiscycie Klubu Gaja, co roku wysycha. Zazwyczaj dzieje się to podczas upalnych wakacji. W tym roku, w przeddzień astronomicznego lata można na wysokości ulicy Szewskiej przejść na drugą stronę jej brzegu suchą stopą bo w tym miejscu kompletnie wyschła. Nieco lepiej jest w okolicach mostu na krajówce, tu jeszcze pozostały resztki wody.
 

 

Wszystko to przez brak opadów i upały, sięgające 30 stopni Celsjusza, które w naszym regionie rozpoczęły się w poniedziałek (19.06). Taka pogoda ma utrzymać się przez najbliższe dni.

Deszcz to podstawowe źródło wody dla Wieprzówki, która w 80% zasilana jest przez wody powierzchniowe, czyli właśnie z opadów. Woda z samych źródeł Targaniczanki i Rzyczanki (bo Wieprzówka nie ma źródła, powstaje właśnie z połączenia ich wód) daje zaledwie 20% wody, bo obie  rzeczki też w większości zasilane są opadami.

W Wieprzówce nie rosną co prawda jeszcze pomidory jak w poprzednich latach tymczasowej suszy, ale niektórzy mieszkańcy Andrychowa obawiają się, że w ich kranach zabraknie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie w takich przypadkach uspokaja, bo ma swoje rezerwy a w razie braków woda sprowadzana jest z ujęcia z Soły.

To nie jedyne rzeki i potoki w naszym regionie wysychające w taką pogodę. Także Ponikiewka praktycznie znikła, podobnie jak Dąbrówka. Ledwo płynie jeszcze Choczenka, cienką nitkę wody można zaobserwować tuż u ujścia do Skawy.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Pizaro 2023-06-21 11:40
U nas już jest problem w krańcach, woda jest jakaś taka tłusta, pewnie gestnieje jak wszystko wyparowywuje. Po kąpieli naturalne nawilzenie
Cytować
0 #2 .. 2023-06-26 15:37
jak co roku, poniżej miasta jakaś woda płynie.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.