Gminy przypominają właścicielom nieruchomości (budynki mieszkalne, produkcyjne, handlowe i usługowe)
Idzie wiosna. Gminy przypominają o obowiązku deratyzacji

Gminy przypominają właścicielom nieruchomości (budynki mieszkalne, produkcyjne, handlowe i usługowe) o obowiązku przeprowadzenia akcji deratyzacji. Za brak działań związanych z likwidacją gryzoni kara nawet 500 złotych.

Idzie wiosna a co za tym idzie, pojawia się więcej gryzoni, głównie szczurów czy myszy, które przenoszą groźne choroby m.in.  wściekliznę, tężec, tyfus, wirusowe zapalenie wątroby, ale też powodują duże kłopoty np. w życiu miasta. Stąd gminy  przypominają właścicielom nieruchomości o obowiązku przeprowadzenia wiosennej akcji deratyzacji. W gminie Wadowice odbywa się ona w tym roku w terminie od 20 marca  do 20 kwietnia i wynika z uchwały Rady Miejskiej w Wadowicach  w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Wadowice,

Deratyzacja przeprowadzana jest na koszt właścicieli i zarządów nieruchomości. Dotyczy ona zarówno domków jednorodzinnych, jak też domów wielorodzinnych, czy budynków użyteczności publicznej, pubów, restauracji, jednostek miejskich, firm, czy ogrodów działkowych.

Zaleca się, aby miejsce wyłożenia trutki znajdowało się tam, gdzie pojawiają się szczury, a w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych itp. Przez okres przeprowadzania deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem "UWAGA TRUCIZNA!". W czasie wyłożenia trutki należy uniemożliwić dostęp, zwłaszcza dzieciom do miejsc, w których wyłożono trutki, zaś zwierzęta domowe trzymać w tym czasie w zamknięciu oraz zabezpieczyć trutkę przed dostępem ptactwa.

Kara za brak działań związanych z likwidacją gryzoni może wynieść nawet 500 złotych. Zajmuje się tym Sanepid a także wydziały ochrony środowiska urzędów gmin.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 burzawa 2018-03-07 18:58
Pierwszy raz słysze o czymś takim jak obowiązek deratyzacji. Zdaje się że Państwo chce kolejny obowiązek przerzucić na swoich obywateli. To prawo jest chyba z czasów słusznie minionych.
Cytować
+9 #2 Anka 2018-03-07 21:13
Po dekomunizacji i deubekizacji nadszedł czas na deratyzację. Oczekuję kolejnych podobnych akcji np. odgrzybiania, odrobaczania, odwszawiania itp
Cytować
+6 #3 Gorn 2018-03-08 14:12
Czy posiadanie kota na posesji zwalnia z obowiązku deratyzacji ?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.