Od 30 stycznia do 27 kwietnia tego roku, na terenie województwa małopolskiego, w tym także powiatu wad
Armia szuka kandydatów. Rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa

Od 30 stycznia do 27 kwietnia tego roku, na terenie województwa małopolskiego, w tym także powiatu wadowickiego, potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi obejmie ponad 21 tysięcy mężczyzn.

Kiedyś były budzące popłoch pobory, teraz przeprowadza się kwalifikację wojskowe, której celem jest sprawdzenie predyspozycji oraz zdrowia psychicznego i fizycznego pod kątem zdolności do służby wojskowej. Jak informuje na Agnieszka Ludwikowska z Biura Wojewody Małopolskiego, w tym roku do stawienia się do kwalifikacji wojskowej zostali zobligowani przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Obowiązek ten dotyczy również mężczyzn, urodzonych w latach 1994-1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynności służby wojskowej.  W 2018 roku powinność ta dotyczy 18377 mężczyzn z rocznika 1999 oraz 2942 mężczyzn z roczników starszych.

Przed komisją powinny stawić się także kobiety urodzone w latach 1994-1999, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub też uzyskają je w związku z kierunkiem studiów.

Na terenie województwa małopolskiego działać będzie Wojewódzka Komisja Lekarska i 23 powiatowe komisje lekarskie, po jednej w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu, z wyjątkiem Krakowa, gdzie będą działały dwie komisje lekarskie.

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W każdym powiecie i gminie znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją. Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe. Osoby, które tego nie zrobią bez uzasadnienia przyczyny, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję; grozi im za to również kara grzywny lub ograniczenia wolności.

W powiecie wadowickim lekarze sprawdzą predyspozycje oraz zdrowie psychiczne i fizyczne ponad tysiąca osób. Powiatowa Komisja Lekarska, która zasięgiem swojego działania obejmie gminy: Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Brzeźnica, Lanckorona,  Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Tomice i Wieprz przeprowadzi kwalifikację po raz dziewiąty.


(MG)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.