Rok temu rozpoczęła się rozbiórka byłego mostu kolejowego na na drodze gminnej Mucharz - Zagórze. P
Rok temu rozpoczęto rozbiórkę tego mostu. Dziś jest tu woda

Rok temu rozpoczęła się rozbiórka byłego mostu kolejowego na na drodze gminnej Mucharz - Zagórze. Po ponad stuletniej przeprawie na Skawie w tym miejscu nie ma już śladu. Teraz to wody jeziora.

Dokładnie rok temu rozpoczęła się rozbiórka  dawnego mostu kolejowego na Skawie w Mucharzu  na drodze gminnej Mucharz - Zagórze a także likwidacja samej drogi. Najpierw robotnicy rozebrali drewniane podkłady, będące elementami drogi dojazdowej do przeprawy. Zmieniono również koryto Skawy, aby ułatwić rozbiórkę. Potem rozpoczęto cięcie metalowych elementów mostu. Nieodłączny element tego miejsca znikał przęsło po przęśle. Rozbiórka zakończyła się po miesiącu.

Po drodze i moście nie ma już śladu. Dziś w tym miejscu jest blisko 7 metrów wody, które od początku tego roku sukcesywnie zalewały teren tworząc Zbiornik Świnna Poręba. Przypomnijmy, że historia mostu sięga 1899 roku, kiedy to połączono koleją Trzebinię, Wadowicę i Skawce - kiedyś jeździły nim pociągi z północy Polski do Suchej Beskidzkiej i dalej do Zakopanego. Pierwotnie most miał budowę łukową, ale w latach siedemdziesiątych XX-wieku w związku z planowaną elektryfikacją linii nr 103 przebudowano go na bardziej kanciasty. Nic z tego jednak nie wyszło: w 1988 roku w związku z budową Zbiornika Świnna Poręba rozpoczęto rozbiórkę odcinka  Wadowice - Skawce. Zadecydowano też, że kolejowa konstrukcja zostanie przerobiona na drogową: zamiast podkładów kolejowych i torów pojawiły się na nim drewniane belki. Służył mieszkańcom Mucharza, Dąbrówki, Świnnej Poręby czy Stryszowa aż do końca października 2016 roku...

Na pamiątkę zostały zdjęcia i filmy, takie jak te:

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 marco 2017-10-26 21:50
..łezka w oku kręci....miejsc e moich wędkarskich przeżyć i kontaktów z przyrodą..(1980 -2010 ).. :sad: :sad:
Cytować
+3 #2 adrian 2017-10-27 08:37
No tak pozostały już tylko wspomnienia po tym moście, ale dlaczego nie zostało dokładnie posprzątane to co tam zostało. A zwłaszcza barierki drogowe które nie zostały zdemontowane i obecnie znajduja się tam pod woda.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.